Rusov podozrivých z ovplyvňovania prezidentských volieb v USA je možné súdiť len v Rusku, povedal Putin
Rusi, ktorých Spojené štáty obviňujú zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016, sa môžu postaviť pred ruskými súdmi v prípade, že porušili ruské zákony. V rozhovore pre americkú televíziu NBC, ktorého výňatky boli v utorok odvysielané, to vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin. V inom úryvku, ktorý NBC zverejnila v nedeľu, Putin zdôrazňoval, že Moskva ruských občanov Spojeným štátom nikdy nevydá.

Minulý mesiac boli v USA zverejnené obvinenia 13 ruských občanov a troch ruských firiem z pokusov ovplyvniť voľby z roku 2016. Boli medzi nimi aj dve spoločnosti z holdingu Concord, ktoré patria ruskému miliardári Jevgenijovi Prigožinovi, ten figuruje medzi 13 obvinenými. Miliardár, prezývaný “Putinov kuchár” kvôli lukratívnym zákazkám na dodávky potravín pre armádu, je údajne hlavným sponzorom organizácie, ktorá z Ruska šíri demagogické správy a dezinformácie. Na Prigožinove ​​firmy je údajne napojená aj spoločnosť, vysielajúca ruských žoldnierov do Sýrie.

“Ak (obvinení) porušili ruské zákony, potom ich poženieme k zodpovednosti. Ak ruské zákony neporušili, potom nie je možné ich trestne stíhať,” povedal Putin americkej televíznej stanici. “Musíte konečne pochopiť, že na ľudí žijúcich v Rusku sa vzťahujú ruské zákony, nie americké, a tak tomu bude aj naďalej,” zdôraznil ruský prezident.

Putin vo zverejnenom úryvku rozhovore pre NBC navyše uviedol, že aj keby sa preukázalo, že obvinenia voči 13 Rusom a trom ruským firmám sú pravdivé, nezaujíma ho to. “Je mi to úplne ľahostajné, pretože títo ľudia nezastupujú záujmy Ruska,” uviedol prezident.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies