S Karlom Gottom sa v Prahe rozlúčilo takmer 50-tisíc ľudí

Do pražského Paláca Žofín sa prišlo v piatok rozlúčiť so zosnulým spevákom Karlom Gottom približne 49-tisíc ľudí. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že do Veľkej sály sa nakoniec dostali všetci, ktorí vystáli rad. Čakacia doba sa pritom večer pohybovala okolo dvoch hodín.

Pražský magistrát po 20:00 poprosil ľudí, aby už na miesto neprichádzali a využili pietne miesto v Kinského záhrade. Keď potom policajti rad čakajúcich oddelili prenosnými zábranami, zostalo za nimi stáť približne 200 až 300 ľudí, ktorí odmietali odísť. „Nie je naša chyba, že sme prišli až teraz, museli sme byť v práci a šli sme sem z Brna,“ reagovala sklamaná dvojica, ktorá zostala medzi prvými za zábranami. Ľudia sa podľa iDNES.cz spoliehali na informáciu, že v prípade veľkého záujmu bude palác otvorený do polnoci. Nakoniec sa rozlúčka skončila asi desať minút pred polnocou a dovnútra sa dostali všetci.

Prví fanúšikovia sa do sály dostali o ôsmej hodine ráno, postupne pristupovali k pietnemu miestu, kládli kvety a niektorí sa klaňali. Verejná posledná rozlúčka s obľúbeným spevákom sa podľa polície obišla bez konfliktov. Na poriadok pritom na mieste a v okolí dozeralo asi 100 policajtov a 30 mestských strážnikov. Záchranári na mieste ošetrili dve osoby, a to 31-ročnú ženu, ktorú so zraneným kolenom previezli do nemocnice. Druhá osoba nebola súčasťou smútiaceho davu.

Hneď ráno po otvorení smútočnej miestnosti polícia vyviedla zo Slovanského ostrova, na ktorom sa Žofín nachádza, opitého mladého muža. Ten priamo pred vchodom do paláca robil grimasy do kamier.

Dnes sa už okolo siedmej ráno začali ľudia schádzať pri bráne Pražského hradu, kde sa v tamojšej katedrále sv. Víta uskutoční zádušná omša. Bohoslužbu, ktorá sa začne o 11:00, bude slúžiť pražský arcibiskup Dominik Duka a je len pre pozvaných. Česká vláda tiež na dnešný deň vyhlásila štátny smútok. Verejnosť bude môcť obrad sledovať v areáli Hradu aj na Hradčanskom námestí.

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967. Počas kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval tiež vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Hvězda padá vzhůru (1974), Romance za korunu (1975), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) a jeho pokračovaní Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014) či v rozprávkach Z pekla štěstí 2 (2001) alebo Keď draka bolí hlava (2018). Gott je držiteľom 42 Zlatých slávikov, viacerých cien Týtý, Zlatých a Platinových platní a ceny Zlatá ihlica. Počas svojej speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe, USA, Kanade, Číne, Austrálii či Japonsku a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí. Zomrel 1. októbra vo veku 80 rokov.

Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz a archívu agentúry SITA.

Pôvodný článok:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/louceni-s-karlem-gottem-zofinsky-palac-zlaty-hlas-z-prahy-karel-gott-pohreb.A191010_135459_domaci_kuce

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies