Saakašvilimu hrozí deportácia z Ukrajiny, súd jeho odvolanie zamietol

Odvolací súd v Kyjeve dnes zamietol odvolanie Michaila Saakašviliho proti rozhodnutiu ukrajinských úradov a prvostupňového súdu, ktoré opozičnému predákovi odmietli udeliť azyl. Obhajcovia sa chcú pokúsiť zvrátiť situáciu ešte u ústavného súdu, prípadne na Európskom súde pre ľudské práva.

Súd podľa Saakašviliho právnikov otvoril úradom cestu k prípadnej deportáciu z krajiny. „Michail Saakašvili je vystavený hrozbe, že režim môže naplniť plány ohľadom prípadného nezákonného vyhostenia z Ukrajiny, respektíve nezákonného vydanie,“ povedal agentúre Intefax-Ukrajina obhajca Ruslan Černoluckyj.

„Je to rozhodnutie (prezidenta Petra) Porošenko, a nie súdu,“ uviedol sám Saakašvili v narážke na terajšej nepriateľstvo s hlavou štátu, o ktorej odvolanie usiluje.

O Saakašviliho vydanie žiadajú gruzínske úrady. Minulý mesiac súd v Tbilisi exprezidenta odsúdil v neprítomnosti na tri roky za mrežami za údajné zneužitie právomocí.

Saakašvili sa na Ukrajine politicky angažuje od roku 2015, do krajiny ho pozval práve Porošenko, ktorý mu udelil ukrajinské občianstvo a vymenoval gubernátorom Odesy a priľahlej oblasti. Vzťahy medzi oboma politikmi ale postupne ochladli.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies