Šanghajská organizácia pre spoluprácu (SCO) sa v júni prvýkrát pripravuje na summit v novom zložení aj s predstaviteľmi Indie a Pakistanu
PODPORIŤ

Na prípravu podujatia prišiel ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov do Pekingu, aby prediskutoval program nadchádzajúceho summitu so svojimi kolegami v SCO. Napriek tomu, že pre ostatných členov organizácie sa môžu zdať vzťahy  v Islamabade a Dillí rozporuplné, ich integrácia je lepšia, ako sa očakávalo.Interakcia v rámci SCO svedčí o tom, že členovia tejto organizácie majú okrem nezhôd aj spoločné záujmy: protiteroristické aktivity v Afganistane, pokrok v Sýrii a boj proti obchodovaniu s drogami. S podrobnosťami z Pekingu prišiel korešpondent Kommersant Michail Korostikov.

Hlavnou témou stretnutia ministrov bola príprava summitu SCO, ktorý sa uskutoční 9. – 10. júna v Číne. Pripravených na podpis je viac ako 20 multilaterálnych nástrojov navrhnutých všetkým zúčastneným stranám, ale ako uviedol nemenovaný zdroj pre  “Kommersanty, reálne bude ak z tých návrhov prežijú 2/3 aj po podpise.

Hlavnými dokumentmi, ktoré majú účastníci summitu v úmysle podpísať v Qingdao, je “Program spolupráce v boji proti terorizmu, separatizmu a extrémizmu na roky 2019-2021 “, “akčný plán pre implementáciu Zmluvy o priateľstve, spolupráci a dobrom susedstve členských štátov SCO na roky 2018-2022 roky ” a ” stratégia boja proti drogám v krajinách SCO, tým sa posiluje úloha SCO ako vojenského bezpečnostného paktu.

Júnový summit bude prvý, v ktorom sa budú ako členovia SCO plne zúčastňovať vedúci predstavitelia Indie a Pakistanu. S ich pristúpením sa objavili vážne obavy: Islamabad a Dillí majú nevyriešený územný spor a sú otvorené nepriateľsky k mnohým vzájomným pozíciám. Krátko pred vstupom do SCO minulý rok indický  premiér Narendra Modi obvinil Pakistan z terorizmu. Ak by sa tieto dve krajiny naďalej správali rovnakým spôsobom aj tento rok , paralyzovali by SCO ako organizáciu. Niekoľko novinárov z Indie dokonca pre Kommersant povedali, že “Moskva sa stáva satelitom Číny”.

Ďalšími nedorozumeniami sú sťažnosti Pakistanu a Indie, že ich delegácie nie sú dostatočne oboznámené s pripravovanými dokumentami pre summit.

Pikantnosťou organizácie tiež zostáva, že jej oficiálnymi jazykmi sú ruština a čínština, pričom India a Pakistan požadujú angličtinu, tvrdí nemenovaný zdroj pre Kommersanty.

V súčasnosti je najintenzívnejšia diskusia o prijatí nových členov a to Mongolska a Iránu (Teherán sa od roku 2008 usiluje o členstvo v SCO). Túžbu vstúpiť do organizácie vyjadrili rovnako Turecko a Afganistan, hoci v prvom prípade tomu jednoznačne bráni členstvo v NATO a v druhom – prítomnosť zahraničných vojakov na území.

Čínska strana tradične predložila na dnešnom stretnutí návrh na posilnenie hospodárskej spolupráce v SCO. Podľa  Kommersantov  Peking navrhol pripraviť dohodu o uľahčení obchodu a rámcovú dohodu o spolupráci v obchode so službami pre tento summit.

V Qingdao sa tiež diskutuje možnosť podpísania “Dohody o obchodnej a hospodárskej spolupráci medzi Čínou a krajinami Eurázijskej hospodárskej únie”, z ktorých mnohé sú členmi SCO.

Podľa zdroja Kommersantov sa zástupcovia ČĽR tradične pokúsili zaradiť aj maximálny počet dokumentov  integračného projektu One Belt, One Way. Existuje však malá šanca, že ich summit schváli: India naďalej nesúhlasí s týmto projektom a podľa nej á poškodzuje záujmy Dillí.
V snahe prilákať Rusko v spore  s Indiou na čínsku stranu čínsky minister Wang Yi povedal, že “v rámci tejto iniciatívy Moskva a Peking realizujú viac ako 200 spoločných projektov.” 
To však na tlačovej konferencii vyvolalo dnes veľké prekvapenie u novinárov najmä z ruskej strany, pretože posledné dva roky žiadny veľký a sľubovaný čínsko-ruský projekt nebol realizovaný.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies