SaS chce regionálne školstvo opäť financovať výlučne z kapitoly rezortu školstva
Myslí si to opozičná SaS, ktorá navrhuje návrat k spôsobu financovania spred roka 2013. Zmenu chcú poslanci Branislav Gröhling, Jozef Rajtár a Lucia Ďuriš Nicholsonová presadiť na májovej schôdzi Národnej rady SR novelizáciou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Informuje INFO.SK.

Pripomínajú, že k zmene financovania regionálneho školstva došlo v rámci projektu ESO (Efektívna Spoľahlivá a Otvorená štátna správa). „Financovanie škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom bol do tejto doby vtedajší krajský školský úrad, prešlo spod kapitoly ministerstva školstva pod kapitolu ministerstva vnútra,” uvádzajú poslanci, podľa ktorých sa takéto financovanie javí ako neprehľadné a nesystematické. 

„Prax po necelých piatich rokoch od zavedenia systému financovania z dvoch zdrojov, kapitoly ministerstva školstva a ministerstva vnútra, ukazuje, že tok finančných prostriedkov plynúci predovšetkým z ministerstva vnútra je náročné odsledovať,„ tvrdia liberáli, ktorí to chcú zmeniť novelou zákona. „Účelom návrhu zákona je vrátiť sa do stavu pred rokom 2013, kedy bolo regionálne školstvo financované výlučne z kapitoly ministerstva školstva,“vysvetľujú.

Zjednotenie financovania by podľa SaS malo prispieť k transparentnosti, prehľadnosti a efektívnosti financovania školstva. „Zároveň sa navrhuje obnoviť existenciu krajských školských úradov ako rozpočtových organizácií ministerstva školstva a vrátiť im kompetencie na úseku školstva,” dopĺňajú poslanci SaS. Navrhujú, aby novela zákona bola v prípade schválenia účinná od 1. septembra 2018.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies