SaS podáva trestné oznámenie v súvislosti so zavedením e-zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva sa bráni. Zubári systém už kritizujú dlhšie
PODPORIŤ

Strana SaS podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z možného spáchania trestných činov v súvislosti so zavedením elektronického zdravotníctva a pre porušovanie povinností verejných činiteľov. Podľa SaS mohlo dôjsť k machináciám pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Zároveň sa SaS obracia na EÚ v súvislosti s eZdravím. Dôvodom sú podľa poslankyne Národnej rady (NR) SR Jany Cigánikovej (SaS) stratené milióny eur a oklamaní pacienti. Uviedla to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave.

„eZdravie je jeden totálny chaos, ktorý robí peklo zo života pacientom, lekárom a na ktorom zarobili milióny eur niektoré firmy a ich majitelia a, naopak, iné firmy bez politických známostí prerábajú,“ povedala Cigániková. Doplnila, že elektronické zdravotníctvo robí problém nielen pacientom, ale aj samotným lekárom, pričom mnohí z nich majú pri jeho inštalácii problémy.

„Nie je možné zaviesť nefunkčný systém len preto, aby sme neprišli o eurofondy a dohnať lekárov, ktorých máme aj tak nedostatok, k výpovediam a následne to riešiť znížením kritérií na ich odbornosť a vzdelanie,“ povedala poslankyňa NR SR. Dodala, že je nutné zabezpečiť, aby pacient mohol používať svoj elektronický občiansky preukaz a zároveň mal viac chránené svoje osobné zdravotné údaje.

SaS vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) a šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Blaškovitša, aby okamžite zrušili možnosť sankcií a upokojili odbornú verejnosť. Cigániková ozrejmila, že ak nenastane v tejto oblasti posun, na marcovej schôdzi navrhnú zrušenie zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme.

„Napriek tomu, že sme fanúšikovia elektronického zdravotníctva, nedovolíme trestať pacientov a zdravotníkov za neschopnosť štátu,“ doplnila s tým, že v tejto súvislosti SaS zriadi odborný tím, ktorý bude dohliadať na elektronické zdravotníctvo. Tvoriť ho budú odborníci z radu tvorcov elektronického zdravotníctva, ambulančných informačných systémov, ale aj zástupcovia lekárov, zdravotných sestier, pacientov a odborníci z oblasti IT.

Opozičná strana SaS tému eZdravie politizuje, tvrdí Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Jej pondelkové vyjadrenie označilo za šírenie poplašných správ.

„Odmietame tvrdenia, že všetko je zlé,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Nábeh elektronického zdravotníctva do praxe si podľa nej vyžaduje čas, lekári sa musia dostatočne oboznámiť so systémom. „MZ si uvedomuje objektívne dôvody, pre ktoré sa nie všetci poskytovatelia dokázali pripojiť včas a bude na ne prihliadať,“povedala Eliášová s tým, že žiadny lekár, ktorý nebude po 1. januári pripojený do systému elektronického zdravotníctva z akéhokoľvek objektívneho dôvodu, nebude nijakým spôsobom sankcionovaný.

Benefity, ktoré elektronické zdravotníctvo prinesie, sú podľa MZ nespochybniteľné. „Sme presvedčení, že po dôslednom oboznámení sa s fungovaním systému, bude aj práca lekárov s ním plynulá,“ myslí si Eliášová. Elektronické zdravotníctvo podľa nej v praxi prináša viaceré výhody, napríklad rýchly prístup k zdravotným záznamom a k potrebným informáciám.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) tvrdí, že diskutoval o tejto problematike aj s lekármi na viacerých odborných stretnutiach a je informovaný o tom, s čím sa pri zavádzaní elektronického zdravotníctva stretávajú v praxi. „Podnety, ktoré adresovali poskytovatelia MZ SR, sú riešené v úzkej súčinnosti a neodkladne s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré ich operatívne vybavuje,“ povedala Eliášová.

Ku kritike fungovania elektronického zdravotníctva, ktoré sa naostro spustilo od začiatku roka, sa po ambulantných lekároch pridali pred pár dňami aj zubní. Rovnako upozorňujú na prísne sankcie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sa do ezdravia nezapoja i to, že majú pre administratívu menej času na pacientov.

Viacerí zubní lekári nedostali načas elektronické preukazy zdravotníckych pracovníkov či pin kódy napriek tomu, že o ne požiadali v termíne, poukázal v piatok na tlačovej konferencii prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. Elektronické zdravotníctvo nepovažuje za dostatočne pripravené, vzhľadom na to, aké sankcie hrozia lekárom pre nezapojenie sa. Krajnou možnosťou je aj odobratie lekárskej licencie, pripomenul.

Aj zubní lekári žiadajú, aby sa udeľovanie sankcií legislatívne ošetrilo. Deklarácie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) a šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Blaškovitša, že pokuty padať nebudú, nie sú podľa Moravčíka dostačujúce, napriek tomu, že ich víta. „Aby to neskončilo tak, že zákon bude a pokutu NCZI musí dať,“poznamenal. NCZI už avizovalo, že pripravuje zmenu zákona týkajúcu sa elektronického zdravotníctva.

Zubní lekári tiež upozornili, že majú pre ezdravie menej času na pacientov aj vyššie náklady na počítačové vybavenie. „Práca s týmto softvérom je komplikovanejšia,“ skonštatoval Moravčík s tým, že oproti doterajšej praxi určite dochádza k zdržaniu. „Je nutné povedať, že každý čas, ktorý venujeme administratíve, tak nemôžeme venovať pacientovi,“ zhrnul s tým, že pokiaľ zubní lekári ošetria menej pacientov, zhoršuje sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies