Pred summitom EÚ a Turecka v Bulharsku rakúsky kanclér Sebastian Kurz kritizoval Turecko za vojenskú ofenzívu v Sýrii. Najnovší vývoj je znepokojujúci, povedal Kurz Die Wlet v pondelok. Turecká akcia zhorší humanitárnu núdzovú situáciu v severnej Sýrii.
“Turecko je vyzývané, aby zohralo v Sýrii a regióne konštruktívnu úlohu,” povedal Kurz. Sýria konečne potrebuje mier namiesto inej vojenskej eskalácie.
“Súčasná situácia v Sýrii a potreba politického riešenia prostredníctvom sprostredkovania OSN by sa mali preto prerokovať na samite EÚ – Turecko vo Varne.”, tvrdí Kurz.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová tiež dôrazne odsúdila tureckú akciu proti Kurdom v sýrskom regióne Afrin v politickom vyhlásení. Bolo to “neprijateľné”, vyhlásila.
Počas víkendu turecké jednotky spolu so spriaznenými arabskými milícami dobyli hlavné mesto Afrín. Turecko sa ofenzívne zameriava na kurdskú milíciu YPG , ktorú považuje za predĺženú ruku PKK
Navyše Ankara začala na výzvu Recepa Tayyipa Erdogana s útokom v severnom irackom regióne Sindžár.
“Povedali sme, že ideme na Sinjar a operácia tam už začala,” povedal Erdogan nedeľu v meste Trabzon pri Čiernom mori. Iracké bezpečnostné sily popierali, že by do Iraku prišli cudzie vojská.
Po tureckom vzdušnom útoku na pozície PKK v severnom Iraku sa už kurdská milícia z tohto regiónu stiahla. Kurdská zastrešujúca organizácia KCK v piatok uviedla, že PKK opúšťa Sinjar.
Ofenzíva zatienila summit EÚ vo Varne v Bulharsku. Erdogan chce pritvrdiť v rokovaniach s prezidentom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom a prezidentom Rady EÚ Donaldom Tuskom.
Vláda v Ankare trvá na bezvízovom režime sľubovanom v pakte EÚ pre utečencov z roku 2016. Turecko tiež požaduje rýchlejšiu platbu dohodnutej pomoci miliónom sýrskych utečencov v krajine.
Situácia pred samotným samitom je tak kritická a napätá.