Sebestian Kurz pracuje na migračných táboroch mimo EÚ, hovorí sa o Albánsku
Európa ešte nemá vhodný plán, ako sa so žiadateľmi o azyl zaoberať v budúcnosti. Kancelár Sebastian Kurz, ktorý prevezme v júli predsedníctvo v Rade EÚ, teraz prichádza s návrhom, s ktorým už uspel vo volebnej kampani. Informuje rakúsky Kurier.

Kurz navrhuje, aby už odmietnutí a novo prichádzajúci žiadatelia o azyl do celej EÚ by mali byť umiestnení v táboroch mimo EÚ a tam prejsť kontrolou.

Rakúsky kancelár potvrdil, že existujú už konkrétne rozhovory s ostatnými štátmi EÚ, ale nie v tej krajine, kde by za peniaze EÚ taký tábor mohol byť vybudovaný. O Albánsku sa v tomto kontexte stále hovorí, ale Sebastian Kurz nechcel túto skutočnosť potvrdiť ani poprieť.

Plán Rakúska je odlišný od toho, čo si francúzsky prezident Emmanuel Macron predstavoval. Macron chcel vybudovať prijímacie strediská v severnej Afrike, ale nedokázal svoj plán doteraz presadiť pre odpor štátov na brehoch Stredozemného mora, pretože by sa tak podľa nich stali magnetom pre utečencov.

Rakúsky minister vnútra Herbert Kickl sa o rakúskom pláne už zmienil na zasadnutí ministrov vnútra EÚ. Okrem Albánska Kickl ako ďalšie možné miesto navrhuje Kosovo.

“To nemá nič spoločné s európskym konceptom solidarity,” reagoval luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn. Ten už oznámil, že bude proti tejto iniciatíve: “budem bojovať proti nej do poslednej kvapky krvi,” povedal Asselborn pre Luxemburger Wort, “to je možné iba v policajnom totalitnom štátu, “dodal.

Ešte výraznejší kritika zaznela od odborníka pre utečeneckú otázku a bývalého komisára pre utečencov nemeckej spolkovej vlády Kiliana Kleinschmidt.

“Nápad priviesť všetky odmietnutých žiadateľov a nových utečencov do takého tábora je logistické šialenstvo. Takýto tábor potrebuje vysoké múry a vysoké ploty, “povedal Kleinschmidt a pripomenul, že podobné modely, ako sú aktuálne” hot spoty “na niektorých gréckych ostrovoch, tiež nefungujú.

Kleinschmidt tiež vylučuje, že agentúry OSN, ako je UNHCR, by pracovali na takomto modeli. Ďalším problémom je tiež to, že dnes je už veľa nelegálnych prisťahovalcov v EÚ.

V súčasnej dobe je tiež otvorená otázka, na akom právnom základe by mohli byť tábory založené. Podľa novo pripravovaného azylového zákona EÚ, je Európa ďaleko od spoločného riešenia. V súčasnej dobe existuje 28 rôznych národných riešení pre azylantov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies