Seehofer (CSU): Islam do Nemecka nepatrí
Nový minister vnútra Horst Seehofer považuje vetu “islam patrí k Nemecku” za chybnú. Pre nemecký Bild uviedol, že Nemecko je charakterizované kresťanstvom.

 

O máloktorých vetách sa v minulom roku v Nemecku tak debatovalo ako o vete bývalého prezidenta Christiana Wulffa “aj islam už patrí k Nemecku.” (Wulff vtedy povedal: najprv potrebujeme jasné stanovisko. Pochopenie Nemecka, ktoré nezužuje príslušnosť na pas, rodinnú históriu či vieru , ale je založené širšie. Kresťanstvo bezpochyby patrí k Nemecku. aj židovstvo patrí jasne k Nemecku. To je naša kresťansko-židovská história. ale islam už tiež patrí k Nemecku), informuje Tagesschau

Merkelová si túto vetu z roku 2010 tak nejako privlastnila. Aj Schäuble v roku 2006 povedal, že islam je súčasťou Nemecka.

Lenže teraz hovorí minister vnútra Seehofer niečo iné. K príležitosti vstupu do úradu pre denník Bild poskytol rozhovor o “odsune, paralelnej spoločnosti, integrácii a vlasti.” V ňom Seehofer hovorí, že islam k Nemecku nepatrí. Nemecko je charakterizované kresťanstvom, k tomu patrí voľná nedeľa, cirkevné sviatky a rituály ako Veľká noc, či Vianoce.

A Seehofer k tomu doplnil, že “moslimovia, ktorí v Nemecku žijú, k nemu patria. Ale to neznamená, že sa z dôvodu falošných ohľadov budeme zriekať našich zvykov. “

Seehofer ale trvá na konferenciách o islame, aby mohol diskutovať o problémoch integrácie. Je vraj potrebné sedieť za stolom s moslimskými zväzmi a hľadať dialóg. Jeho posolstvo znie, že moslimovia musia žiť s nami, nie vedľa nás, alebo proti nám. Aby sme to dosiahli, je potreba obojstranného porozumenia a ohľadov. A toho sa dosiahne len tým, že ľudia spolu hovoria.

Zelení reagovali na Seehofera kritikou. Vraj tak CSU stanovuje svoj kurz a robí volebnú kampaň pre AFD. Claudia Roth opísala výrok Seehofera ako signál vyčlenenia.

Podporu dostal Seehofer od pravého krídla AFD. Vraj to vzal Seehofer z programu AFD. Samozrejme, hovorí predstaviteľ AFD, že islam k Nemecku nepatrí, ale dobre integrovaní a právo rešpektujúci moslimovia áno.

Linder z FDP označil debatu za prebytočnú. Nikto nepreberá islamské miesta, a kresťanstvo nie je štátne náboženstvo.

Islamskí predstavitelia po útokoch na mešity v minulých dňoch postrádajú solidaritu politikov a úradov. Vraj tu nie je možné pociťovať spolupatričnosť verejnosti. Centrálna rada moslimov v Nemecku i ďalšie zväzy požadujú jednotný postoj proti týmto činom. V minulých týždňoch sa odohrávali útoky predovšetkým proti moslimských zariadeniam spätými s Tureckom. Horelo v mešite v Berlíne i Bádensko-Württembersku.

Vraj nemožno tolerovať, aby to, že horia mešity, bolo na dennom poriadku. Výzva bola smerovaná na vládu i na Seehofera, aby brali nenávisť voči islamu v Nemecku vážne a viac proti tomu robili.

V roku 2017 došlo podľa údajov ministerstva vnútra k 1069 útokom na moslimov alebo ich zariadení. Tieto činy sú teraz systematicky evidované.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies