Sektor cukru: európska rada schválila náhradu nadmerných odvodov za obdobie 1999 – 2001.

Rada 19. februára 2018 rozhodla o prepočítaní odvodov z produkcie cukru za roky 1999/2000 a 2000/2001. Cieľom prijatého nariadenia je vykonanie rozsudku Súdneho dvora z februára 2017, ktorý rozhodol, že odvody z produkcie cukru za obdobie 1999 – 2001 boli nesprávne vypočítané, čo spôsobilo nadmerné výdavky pre výrobcov cukru.

S radosťou oznamujem, že dnešné rozhodnutie nám umožňuje napraviť chyby minulosti a zabezpečiť, aby boli výrobcovia cukru, ktorí platili nadmerné odvody, odškodnení.

Rumen Porožanov, minister poľnohospodárstva, potravinárstva a lesného hospodárstva Bulharska a predseda Rady

S cieľom vykonať rozsudok Súdneho dvora sa v nariadení prijatom Radou stanovuje, že výrobcovia cukru a pestovatelia cukrovej repy majú byť odškodnení za nadmerné odvody zaplatené v období 1999 – 2001.

Celkový vplyv na rozpočet EÚ sa vypočítal na 195,3 milióna EUR, z čoho 93,1 milióna EUR je určených na odvody a 102,2 milióna EUR je určených na odhadované náklady na úroky.

Kontext a ďalšie kroky

Spoločná organizácia trhov (SOT) v sektore cukru vznikla v roku 1968 s cieľom zabezpečiť spravodlivý príjem pre výrobcov EÚ a samozásobovanie trhu EÚ a odvtedy sa pravidelne obnovuje. S cieľom podporiť európskych pestovateľov a výrobcov sa v sektore cukru pôvodne uplatňovala podpora cien a výrobné kvóty, ktoré prestali platiť 30. septembra 2017.

Odvody z produkcie cukru boli prepojené s režimom kvót na cukor. Podľa pravidiel SOT museli výrobcovia prekračujúci svoje kvóty odviesť poplatok za toto nadbytočné množstvo. Tieto odvody sa následne prevádzali do rozpočtu EÚ.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy