Show Vladimíra Putina pokračuje. Protiruské sankcie USA majú len malý dopad na ekonomiku
Keď Spojené štáty minulý mesiac pritvrdili sankcie voči Rusku za ďalšie “zlé činy”, tak bol výsledok okamžite viditeľný. Akcie spoločností “priateľských oligarchov Kremľa” klesli. Rubeľ tiež utrpel straty.

Avšak kritici sa pýtajú: “Fungujú sankcie ? Rusko ako celok nevyzerá vôbec vydesene, navyše sa zdá byť sebavedomé.”

Prezident Putin po pritvrdení sankcií hostil v Rusku vodcu Nemecka, Francúzska a Japonska. Veľkí obchodníci zo západných spoločností, ako je BP a Royal Dutch Shell, sa zúčastnili nedávneho Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade. A za pár týždňov bude Rusko hostiť Svetový pohár, ktorý sa od olympijských hier stane najväčšou športovou udalosťou na ruskej pôde.

Dokonca ekonomika krajiny “vyzerá stabilne, ak nie rastúca,” píše článok The Times. V rokoch 2015 a 2016, po zavedení sankcií a prudkom poklese cien ropy, došlo v krajine k recesii, teraz sa však zvyšujú platy a v minulom mesiaci vzrástol maloobchodný predaj.

To všetko vytvára spoločný názor, podľa ktorého nedávne sprísnenie amerických sankcií a pád rubľa doteraz malo len malý vplyv na reálnu ekonomiku.

Vedúci výskumného programu Ruska a Eurázie v Kráľovskom inštitúte medzinárodných vzťahov (Chatham House) James Nixie povedal, že cieľom obmedzujúcich opatrení nie je “potopiť” ruskú ekonomiku, ale vyslanie signálu Moskve a obmedziť jej manévrovací priestor.

Návrat k rastu napriek sankciám, zjavne potvrdzuje názor mnohých analytikov, podľa ktorých hlavnou príčinou recesie nie sú sankcie, ale prudký pokles cien čierneho zlata. A vzhľadom k tomu, že cena ropy je takmer 80 dolárov, potom sa Rusku darí. Navyše, priaznivý účinok má tiež pokles rubľa, pretože väčšina nákladov ruských výrobcov je v rubľoch a príjmy dostávajú v dolároch, tak sú schopní udržať maržu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies