Siemens lokalizuje v Rusku až 90% výroby výkonných plynových turbín pre elektrárne
Napriek škandálu s doručením plynových turbín Siemensu na Krym, ktorý je pod európskymi sankciami,  nemecká spoločnosť si plánuje udržať veľkú časť ruského trhu v tomto sektore. A nielen to…, informujú Kommersanty.

Siemens je pripravený investovať do zvýšenia kapacít zo súčasných 60% na 90% v lokalizácii výroby v Rusku v oblasti výroby plynových výkonných turbín. To zároveň firme umožní prístup  k dodávke zariadení pre tepelné elektrárne v rámci ruského modernizačného programu v hodnote 1,35 bilióna rubľov.  Uviedol 5.júla šéf koncernu v Rusku Dietrich Möller.

Pôjde  o vysoko výkonné turbíny, ktoré sa vyrábajú v miestnom joint venture  – “Siemens technológie plynových turbín” (STGT, od spoločnosti Siemens 65%, čo je “Power Machines” Alexej Mordashov – 35%). Potreba zvýšiť lokalizáciu súvisí s prísnymi požiadavkami na obstarávanie prostriedkov pre investorov k účasti v rozsiahlom programe modernizácie starých tepelných elektrárni, ktoré spustilo Rusko. “Dosiahli sme úroveň lokalizácie v 60% – nie sme  tak ďaleko k požadovaným 90%,” domnieva sa Möller.

Podľa spoločnosti Siemens posilnenie lokalizácie bude najmä v  najpopulárnejších modeloch na ruskom trhu a to: SGT-2000E (187 MW), prípadne aj na modeloch SGT-4000F (329 MW) a H100 (118 MW), na ktoré spoločnosť STGT získala v roku 2017 licenciu od japonských Mitsubishi Hitachi Power Systems.

Ruská závislosť na dovoze plynových turbín s vysokým výkonom sa najzreteľnejšie prejavila v rokoch 2015-17 rokoch, keď sa hľadalo zariadenie pre Krym. Siemens bol pripravený predať svoje turbíny, ale len pre projekty na území Ruskej federácie a nie Krymu. Nakoniec z toho bol medzinárodný škandál. Budúcnosť spoločnosti STHT ako spoločného podniku bola sporná: predovšetkým Alexej Mordashov hovoril o možnom odchode spoločnosti zo spoločného podniku. Siemens nakoniec pristúpil na zvýšenie výroby v Rusku a licencovanej lokalizácie a teraz tvrdí, že sa teší na prácu “v dobrom tímovom duchu”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies