SIS na mafiánsku skupina na východnom Slovensku vládu dlhodobo upozorňovala, tvrdí Kiska. Informoval ho riaditeľ SIS
“Ako hlava štátu som zodpovedný za riadny chod ústavných orgánov. Preto v súvislosti s dnešným poverením riadenia ministerstva kultúry by som chcel vyjadriť znepokojenie, že ani týždeň po ohlásenej demisii pána Maďariča, do dnešného dňa od vlády nemám žiaden návrh mena na riadneho ministra. Očakávam od premiéra, že túto situáciu v krátkom čase vyrieši.” Tvrdí Andrej Kiska.

A pokračuje:

“Rozumiem, že úlohou predsedu vlády je teraz čeliť aktuálnemu riziku rozpadu vlády. Čeliť riziku straty väčšiny poslancov v parlamente. Očakávam preto, že po jarných prázdninách sa vedeniu vládnych strán podarí stretnúť, rokovať o vzniknutej situácii a o jej riešení informovať.

Totiž úlohou nás, politikov, je postaviť sa čelom dusivej atmosfére na Slovensku a pracovať na obnovení dôvery v spoločnosti. A viesť nezávislé vyšetrovanie ohavnej dvoch vraždy mladých ľudí je zase úlohou orgánov činných v trestnom konaní. Vyzývam preto všetkých politikov, aby tieto dve veci nemixovali dokopy.

Množstvo ľudí na Slovensku je znepokojených tým, kam vývoj v našej krajine smeruje. A čakajú od politických reprezentantov odpovede na závažné otázky. Očakávajú odpovede už dnes, nie o mesiac, ani o rok.

Ľudia majú už dnes nárok na otvorenú a poctivú odpoveď na podozrenia o prepojení vládnej moci a organizovaného zločinu. Ľudia majú už dnes právo na vysvetlenie, ako je možné, že naše inštitúcie ignorovali varovania talianskych úradov o pôsobení osôb prepojených s mafiou na východnom Slovensku.

Ľudia majú už dnes nárok počuť vysvetlenie, prečo členovia vlády roky ignorovali varovania z našej vlastnej tajnej služby. Áno, je to tak – riaditeľ SIS ma informoval, že na pôsobenie mafiánskej skupiny na východnom Slovensku zodpovedných členov vlády dlhodobo upozorňovali.

Tak, ako som avizoval v nedeľu, začal som dnes rokovania s politickými stranami, ktoré boli v roku 2016 demokraticky zvolené do národnej rady. Na rokovania postupne pozývam vládne aj opozičné strany. S každou z nich hovorím o tom, ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície.

Dnes som sa stretol s predstaviteľmi strán OĽaNO a Sme rodina, zajtra pokračujem rokovaním so zástupcami SaS. A nasledovať budú ďalšie strany.

Predovšetkým s nimi hovorím a budem hovoriť o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ako môžeme zmeniť atmosféru nevraživosti, pocit veľkej nespravodlivosti a nedôvery v štát, jeho inštitúcie a jeho reprezentantov.

Tak, ako som niekoľkokrát povedal, osobne vidím riešenie v rekonštrukcii vlády tak, aby ďalej nepolarizovala spoločnosť. Alebo v predčasných voľbách.

Všetky tieto riešenia politickej krízy na Slovensku majú v rukách parlamentné politické strany, najmä strany vládnej koalície. Verím, že nájdeme riešenie a začneme obnovovať to, čo od nás občania tak urgentne očakávajú – dôveru ľudí v štát.

Úplne na záver by som rád povedal, že som dostal pozvanie od predsedu národnej rady na spoločné rokovanie aj za účasti predsedu vlády. Som rád, že predseda parlamentu, tak ako aj ja, chce upokojovať situáciu v krajine.

Myslím, že toto stretnutie má zmysel, ak bude mať konkrétny výsledok, a ja určite navrhnem konkrétne riešenie.”

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies