ŠKANDÁL: Od stredy zostalo bez zmluvy s Dôverou približne 1800 ambulancií

Od stredy zostalo bez zmluvy s Dôverou zdravotnou poisťovňou približne 1800 ambulancií. Na tlačovej konferencii o tom informovala výkonná riaditeľka a predsedníčka predstavenstva Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Zuzana Dolinková. Zmluvy ZAP nepodpísal ani so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Od 1. apríla preto platia vo VšZP pre členov ZAP počas tzv. 2-mesačného dohodovacieho konania podmienky platné do 31. marca. V Dôvere platí pre členov ZAP nezmluvný vzťah. Zdravotná starostlivosť teda nebude pre poistencov Dôvery hradená z verejného zdravotného poistenia. Rovnaké podmienky predložil zväz aj Union zdravotnej poisťovni, na stanovisko čaká.

Z 1800 ambulancií, ktoré sú momentálne bez zmluvy, je takmer polovica špecialistov. “Považujeme preto za maximálne nezodpovedné, ak za súčasného krízového stavu podpíše niekto zmluvné podmienky platné pre toto neštandardné obdobie fungovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti bez akejkoľvek relevantnej analýzy,” konštatovala Dolinková.

Podľa ZAP poisťovne navrhujú platiť 70 až 75 % paušálu, ZAP však trvá na financovaní ambulancií na úrovni 100 % priemerných mesačných platieb za rok 2019. Toto financovanie podľa zväzu zodpovedá výdavkom zdravotných poisťovní len na úrovni 90 % ich pôvodne plánovaných finančných prostriedkov vyčlenených na poskytnutú zdravotnú starostlivosť na tento rok. “Preto akýkoľvek iný návrh financovania ambulantného sektora, ktorý by nezodpovedal úhradám vo výške 100% priemerných mesačných platieb za rok 2019 a smeroval by k tvorbe zisku, považujeme v aktuálnej mimoriadnej krízovej situácii za neprípustný,” uzavrela výkonná riaditeľka a predsedníčka predstavenstva ZAP.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies