Škandál pri adopciách katolíckou agentúrou otriasa Írskom
Katolícka agentúra falšovala najmenej 126 rodných listov.  Dublinom otriasa ďalší adopčný škandál. Rodné listy najmenej 126 detí v rokoch 1946 až 1969 boli sfalšované. Informuje rakúsky Der Standard.

Osvojitelia boli zaregistrovaní ako biologickí rodičia, uviedla vláda v stredu v Dubline. Zistenia prišli po preskúmaní 13 500 spisov Katolíckej adopčnej agentúry St. Patrick’s Guild. Vzhľadom na to, že počet neohlásených prípadov je pravdepodobne oveľa vyšší, teraz by sa mali preskúmať aj iné agentúry. Ide až o  150 000 prípadov.

Prax je známa dlho. Postihnutí týmto škandálom sú vo veku 49 až 72 rokov. “Trpiaci nemajú ani najmenšiu predstavu o skutočných okolnostiach svojho narodenia,” uviedla ministerka pre mládež Katherine Zappone.

“Prax s falšovaním bola  známa už dlhšie”, povedal ministerka – ale “nebolo to ľahké to preukázať, museli sme ísť od prípadu k prípadu.”, dodala.

“Teraz to bude pre rodičov, ktorí týchto ľudí vychovávali, veľmi ťažké,” povedal premiér Leo Varadkar.

Je to práve jeho vláda, ktorá sa rozhodla celú kauzu verejnosti sprístupniť. “Otvárame ďalšiu kapitolu veľmi temnej histórie našej krajiny, ale teraz sme už inou krajinou,” povedal prvý otvorený gay premiér v Írsku.

Írsko bolo v posledných rokoch otrasené mnohými škandálmi, ktoré napríklad aj obklopovali život tehotných žien. V krajine boli v 20. storočí početné cirkevné domy pre slobodné matky žijúce v krutých podmienkach. Niekoľko škandálov detského zneužívania kňazmi tiež znížilo povesť cirkvi v krajine, ktorá bola dlho prísne katolíckou.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies