Škoda chystá masívne investície do alternatívnych áut. Počas piatich rokov do nich dá cez 2 miliardy eur
Škoda Auto investuje v najbližších piatich rokoch do alternatívnych pohonov a nových služieb mobility zhruba dve miliardy eur. Ide o najrozsiahlejší investičný program Škody. V roku 2025 chce mať desať modelov na elektrický pohon, z toho šesť čistých elektromobilov. Pred začatím ženevského autosalónu to uviedol predseda predstavenstva Škody Auto Bernhard Maier. Informuje euro.cz.

V budúcom roku Škoda predvedie prvý plug-in hybrid v modeli Superb a tiež elektrický Citigo. O rok neskôr príde úplne nový elektromobil na základe vlani uvedeného konceptu Vision E.

“V najbližších dvoch rokoch uvedieme 19 úplne nových modelov. Jedným z nich bude Vision X, “uviedol Maier. Škoda podľa neho má ambíciu v budúcnosti vyrábať dva milióny vozidiel ročne. V súčasnosti je to cez jeden milión.

Vozidlá na elektrický pohon sú vyvíjané v Českej republike, čo má zabezpečiť bezpečnú budúcnosť tuzemským závodom Škody Auto. Tie sú v Mladej Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí.

Škoda Auto dnes tiež ešte pred začatím ženevského autosalónu odhalila koncept nového mestského SUV Vision X. Nový crossover uvedie na trh v roku 2019. Vozidlo s dĺžkou 4,26 metra je ako prvá škoda vybavený hybridným pohonom kombinujúcim benzínový motor (1,5 litra, 130 koní) s elektromotorom a pohonom na zemný plyn CNG. Moderne usporiadaný hybridný systém zabezpečuje rýchlu odozvu a nízke hodnoty emisií. Prvýkrát je využité spojenie úsporného a ekologického spaľovacieho motora s remeňom poháňaným štartovacím generátorom vpredu a elektromotorom na zadnej náprave. Ten je schopný sa sám postarať o pohon vozidla na krátkych cestách.

Kapacita kompaktných akumulátorov stačí na to, aby Vision X ušiel na čisto elektrický pohon vzdialenosť až dva kilometre. Môže sa tak pohybovať napríklad na sídlisku, v nízkoemisné zóne v mestách, alebo vo voľnej prírode. Maximálna rýchlosť činí 200 km / h.

Batožinový priestor s objemom 380 litrov obsahuje špeciálny systém, ktorým možno upevniť dva elektricky poháňané skateboardy. Bezpečne sú uložené tiež dve helmy a dron s kamerou, ktorú možno zaznamenať videoklip z jazdy na skateboarde. V operadlách športových sedadiel vodiča a spolujazdca sú tiež pripevnené vyberateľné ochranné pomôcky, ktoré chránia krčnú chrbticu a chrbát jazdca na skateboarde. V stredovej konzole sú integrované dve športové fľaše.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies