Škótsky súd odmietol postúpiť Súdnemu dvoru EÚ žiadosť o výklad, či má Británia aspoň teoretickú možnosť jednostranne odstúpiť od brexitu
PODPORIŤ

Podľa Reuters sa možno proti dnešnému verdiktu odvolať v Škótsku a potom prípadne aj na najvyšší súd. Až potom by mohla vec dospieť k Súdnemu dvoru EÚ.

O posúdenie procesu brexitu únijným súdom usiluje skupina zákonodarcov, ktorá by uprednostňovala zotrvanie Británie v Európskej únii. Títo politici chcú ukázať, že Londýn stále môže proces odchode z EÚ zastaviť, ak by Británia odstúpila od aktivácie “rozvodového” článku 50 Lisabonskej zmluvy.

Sudca Raymond Doherty dnes ale odmietol záležitosť postúpiť súdu EÚ. “Povolenie na začatie súdneho konania sa zamieta,” konštatoval sudca.

Právnik škótskych politikov Jo Maugham dnes zdôraznil, že vyriešenie sporu je úplne v národnom záujme. “Podporím odvolanie proti tomuto rozhodnutiu – ak to bude potrebné, tak aj k britskému najvyššiemu súdu v Londýne,” povedal Maugham.

Británia odchádza z Európskej únie na základe výsledkov referenda z júna 2016. Vo referende zvíťazili odporcovia členstva v únii pomerom 51,9 ku 48,1 percenta. Rozluka má byť dokonané na konci marca budúceho roka.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies