Škótsky súd odmietol postúpiť Súdnemu dvoru EÚ žiadosť o výklad, či má Británia aspoň teoretickú možnosť jednostranne odstúpiť od brexitu

Podľa Reuters sa možno proti dnešnému verdiktu odvolať v Škótsku a potom prípadne aj na najvyšší súd. Až potom by mohla vec dospieť k Súdnemu dvoru EÚ.

O posúdenie procesu brexitu únijným súdom usiluje skupina zákonodarcov, ktorá by uprednostňovala zotrvanie Británie v Európskej únii. Títo politici chcú ukázať, že Londýn stále môže proces odchode z EÚ zastaviť, ak by Británia odstúpila od aktivácie “rozvodového” článku 50 Lisabonskej zmluvy.

Sudca Raymond Doherty dnes ale odmietol záležitosť postúpiť súdu EÚ. “Povolenie na začatie súdneho konania sa zamieta,” konštatoval sudca.

Právnik škótskych politikov Jo Maugham dnes zdôraznil, že vyriešenie sporu je úplne v národnom záujme. “Podporím odvolanie proti tomuto rozhodnutiu – ak to bude potrebné, tak aj k britskému najvyššiemu súdu v Londýne,” povedal Maugham.

Británia odchádza z Európskej únie na základe výsledkov referenda z júna 2016. Vo referende zvíťazili odporcovia členstva v únii pomerom 51,9 ku 48,1 percenta. Rozluka má byť dokonané na konci marca budúceho roka.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy