Skutočné bojovníčky za práva žien sú iránske ženy alebo ukrajinská šachová šampiónka Anna Muzychuk
Ak chcete vidieť skutočné bojovníčky za slobodu žien, dávajte pozor. Pozrite sa na iránske ulice alebo si vypočujte šachovú šampiónku Annu Muzychuk.

Iránske ženy s nasadením vlastných životov demaskovali tých, ktorí sa snažia propagovať burku a hidžáb ako údajne “symboly oslobodenia”.

Zúfalý pokus iránskeho ľudu, ktorý vyšiel do ulíc proti islamistickému režimu, odhaľuje trpký život, ktorý boli iránski občania a najmä ženy nútení žiť v mene islamského práva šaría po takmer 40 rokov.

Tieto demonštrácie tiež ukázali odvrátenú tvár islamistov, ktorí preto, aby uhasili svoj smäd po moci, berú vlastný ľud ako rukojemníkov a využívajú pri tom akékoľvek dostupné prostriedky: represia, väznenie, mučenie, popravy.

Iránske ženy sú rovnako ako ostatné znechutené a unavené životom vo “väzení”.

Iránsky režim je odhodlaním demonštrantov evidentne otrasený – iránski lídri prisľúbili zmäkčenie niektorých misogýnnych zákonov a ženy v Teheráne by už nemali byť väznené za to, že sa na verejnosti objavia “nezahalené”.

Demonštranti, ako sa zdá, však na túto ponuku nepristúpia – usilujú o úplnú elimináciu extrémizmu v krajine. Je zrejmé, že sľubom režimu už neveria.

Skeptici majú pravdu – je v tom háčik. Hoci režim oznámil, že ženy, ktoré nedodržia prísne iránska pravidlá obliekania, už nebudú zatýkané, oznámil zároveň, že budú musieť navštevovať špeciálne “kurzy o morálke” organizovanej šaríjskou políciou.

A prečo by to režim chcel, než aby tieto ženy mohol evidovať a tým nad nimi udržiavať dohľad?

Okovy, ktoré sa Iránci snažia rozbiť, sú presne tie isté, ktoré sa organizácie ako CAIR a podporovatelia islamistických režimov ako Linda Sarsour snažia predať západnej verejnosti čoby symboly “módy” a “oslobodenie”.

Títo propagandisti jednoducho slúžia ako hlásna trúba extrémistických režimov, ktoré nielen že zotročujú svoj vlastný ľud, ale svojou politikou nadradenosti a nenávisti na medzinárodnom poli deformujú jeho ekonomický a intelektuálny rozvoj.

Keď si organizátori Pochodu žien v USA vybrali ako tému “zneužívanie”, ponechali bokom ohromné ​​množstvo žien, nepovšimnutých a nechcených, ktoré sú podrobené nehumánnímu zaobchádzaniu po stáročia.

Títo takzvaní “osloboditelia” moslimiek ženám lapeným v totalitných spoločnostiach ako sú Irán alebo Saudská Arábia vlastne enormne škodia. Teokracie tohto typu v mene islamského práva šaría jednoducho zavádzajú protiženské zákony.

Naozaj hrdinskej ženské aktivistky, ako je ukrajinská šachová velmistryně Anna Muzychuk, stretneme len zriedka. Odfúkla bublinu vytvorenú účastníčkami ženských pochodov propagujúcich nosenie hidžábu a kvôli zlému zaobchádzaniu so  ženami odmietla účasť na turnaji v Saudskej Arábii.

“Presne pred rokom som vyhrala tieto dva tituly a bola som najšťastnejší človek šachového sveta, ale tentoraz sa cítim naozaj mizerne. Som pripravená dodržať svoje zásady a turnaj, kde som mohla v priebehu piatich dní zarobiť viac ako počas 12 iných akcií dohromady, vynechať.”

Odvaha, ktorú Anna Muzychuk prejavila, je protiargumentom dusnej realite, ktorú nábožensky konzervatívne spoločnosti vytvárajú. Tá nemôže byť zastretá krásnymi slovami, nenásytnými predajcov oblečenia alebo pózerskými  prejavmi.

Svojim odmietnutím podriadiť sa požiadavkám moslimských extrémistov ukázala táto statočná šachistka viac aktivizmu pre skutočné ženské práva, než všetci ostatní za rok 2017 dohromady.

Aby vybojovali hoci len malý kúsok rovnoprávnosti, slobody alebo úcty zo strany vlastných spoločností, musí väčšina moslimských žien, bez ohľadu na to, kde žijú, prejsť peklom.

Sú podrobené drsne diskriminačným právnym a ekonomickým zákonom. Ak napríklad svedčia pred súdom (Korán 2: 282; Sahih International) alebo dedia (Korán, 4:11; Sahih International), majú oficiálne len “polovičnú hodnotu muža”.

Ako jedna zo štyroch povolených žien sú často prinútené k polygamii a muž sa s nimi môže rozviesť tak, že trikrát za sebou vysloví formulku “talak” – zapudzujem Ťa (Korán, 2: 222-286). Taktiež môžu byť ešte pred pubertou vydaté a v prípade znásilnenia ukameňované ako “cudzoložnice”, ak aspoň štyria mužskí svedkovia incidentu nedosvedčia na súde opak (ako je to pravdepodobné?).

Takéto zákony slúžia iba záujmom extrémnych moslimov a ich obhajcov a na propagáciu ich agendy inšpirované právom šaría na Západe.

Účastníci pochodov za ženské práva na Západe obhajovali nosenie hidžábu, zatiaľ čo ignorujú každodenné zneužívanie moslimských žien, ako vraždy zo cti, mužské poručníctvo, nútené sobáše, ženskú obriezku, zneužívanie žien zo strany náboženských inštitúcií, ako sú vo Veľkej Británii toľko populárne šariatské rady, a praktiky ako je Halala.

Kvôli rigidným a nemenným normám moslimských spoločností je týmto ženám odopierané základné právo na rozhodovanie o ich osude a na slobodný život.

Svet by mal podporovať iránskych demonštrantov v ich odvahe otvorene oponovať týmto moslimským extrémistom.

Iránsky ľud sa na rozdiel od Egypťanov či Líbyjčanov snaží rigidnej totalitnej teokracie zbaviť a nahradiť ju demokraciou.

Pre bezpočet žien v nábožensky konzervatívnych spoločnostiach zostáva sloboda stále len snom. Je na čase, aby svet začal riešiť skutočné otázky ženských práv.

Khadija Khan je pakistanská novinárka a komentátorka, ktorá v súčasnosti pôsobí v Nemecku. Článok pôvodne vyšiel v anglickom originále “Heroic Women Fighting for Freedom” na GATESTONE INSTITUTE.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies