Slabý dolár: investori sa čoraz viac spoliehajú na čínsky juan

Nedávne zhodnotenie voči doláru podporuje internacionalizáciu čínskeho juanu. Informuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Čínsky juan vzrástol voči americkému doláru na najvyššiu úroveň za viac ako dva roky. Včera v  utorok by ste museli  za jeden dolár zaplatiť približne 6,41 juanov. Pozitívne zhodnotenie yuanu  bolo v minulom roku 6,8 percenta, podľa  Reuters . Toto bol najsilnejší nárast od roku 2008. Podľa Čínskych analytikov by mal tento kurz klesnúť až pod hranicu 6,3 USD.

Silu juanu podporujú cielené kroky vlády v Pekingu na internacionalizácii vlastnej meny. To sa však stretlo v posledných dvoch rokoch s nemalými problémami najmä vďaka devalvácii a úniku kapitálu z Číny. 

Zdá sa, že tento rok to, ale pre Čínu už vyzerá priaznivo. Podľa správy agentúry Reuters vydanie dlhopisov v čínskej mene  indickou infraštruktúralnou spoločnosťou IL & FS na začiatku roka naznačuje obrat. Bol to prvý predaj dlhopisov s vysokým výnosom v juanoch v zahraničí za viac ako rok.

„Úspešné  dlohopisy s vysokým výnosom sú známkou toho, že medzinárodný trh s juanmi  sa po dvoch rokoch začína zotavovať. Negatívne faktory, ktoré brzdili proces internacionalizácie, ako napríklad trend devalvácie, boli odstránené a teraz je čas, aby sa proces vrátil späť, “ tvrdí analytik spoločnosti Citiy Bank v Hongkongu.

V súčasnosti je kurz juanov podporovaný najmä rozsiahlym programom infraštruktúry novej Hodvábnej Cesty („Jeden pás, jedna cesta“), ktorý má otvoriť eurozázijský kontinent z Číny smerom do Sveta. Investori očakávajú, že v priebehu stavebných na infraštruktúre prebehne až niekoľko emisií čínskych dlhopisov.

Nedávno zverejnené oznámenie Bundesbank, že teraz zaraďuje niektoré svoje devízové ​​rezervy do čínskej meny je odozvou na iternacionalizáciu, o ktorú sa snaží vláda v Pekingu.

Zvýšená významnosť juanu sa odráža aj v ekonomických údajoch osobitnej hospodárskej zóny Hongkongu, ktorá stále funguje ako kontaktné centrum s medzinárodnými finančnými trhmi. Hong Kongom spravované vklady v  juane sa zvýšil na 559 miliárd juanov v novembri, najvyššiu úroveň od novembra 2016, zatiaľ čo rozsah platobných transakcií medzi Hong Kongom a Čínou  v juane dosiahlo 17-mesačné maximum.

Čínska centrálna banka nedávno taktiež uľahčila zahraničným spoločnostiam v Číne platby v juanoch. Pravidlá pre zahraničných investorov, ktorí hľadajú priame investície v Číne, boli tiež zmiernené.

Súčasná sila juanu je čiastočne spôsobená slabosťou dolára. Cena indexu amerického dolára, ktorá predstavuje cenu dolára v niekoľkých hlavných menách, sa minulý týždeň znížila na najnižšiu úroveň od decembra 2014. Index amerického dolára klesol o 10,6 percenta. Iba počas posledných štyroch týždňov klesla jeho cena o 3,7 percenta.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies