Slovensko nedostane navyše 2,5 mld. eur z peňazí EÚ proti pandémii

Suma 2,5 mld. eur je podľa experta strany Sloboda a Solidarita na eurofondy Jána Rudolfa zo zatiaľ nezazmluvnených zdrojov Európskej únie v objeme 4,7 mld. eur v rámci súčasného programového obdobia 2014 – 2020.

Slovensko nedostane navyše 2,5 mld. eur z prostriedkov Európskej únie (EÚ) na riešenie krízy v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Ako uviedol v piatok pre agentúru SITA expert strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ján Rudolf, sú to nepravdivé a zavádzajúce informácie, čím reagoval na informovanie niektorých politikov a médií. Suma 2,5 mld. eur, ktorú podľa neho bude môcť Slovensko použiť priamo na zmiernenie dopadov koronavírusu, je zo zatiaľ nezazmluvnených zdrojov EÚ v objeme 4,7 mld. eur v rámci súčasného programového obdobia 2014 – 2020. „Nie sú to žiadne nové peniaze,“ upozornil Rudolf.

Matovičove trtošenie … Doneste si teplomery a chovajte doma sliepky…

Uvedených 2,5 mld. z peňazí EÚ eur môže SR použiť na nákup zdravotníckeho materiálu, ale aj na prefinancovanie prevádzkových nákladov pre malých a stredných podnikateľov alebo na inú podporu udržateľnosti pracovných miest.

„Okrem 2,5 mld. eur môžu však ministerstvá použiť eurofondy na zmiernenie dopadov nepriamo, a to využiť zostávajúce eurofondy na splnenie cieľov, ktorými pomôžu podnikateľom v súlade s cieľmi v operačných programoch. To sa týka najviac ministerstiev hospodárstva, práce a vnútra,“ poznamenal Rudolf.

„Členské štáty dostanú peniaze aj z Fondu solidarity EÚ, ale to sú už iné peniaze, ktoré podliehajú osobitným predpisom,“ podotkol expert. Predpokladá, že Národná rada SR v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu bude novelizovať aj zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Ján Čarnogurský: Malé poučenie vďaka koronavírusu

„Suma 2,5 mld. eur vznikla podľa istého kľúča, ktorý sa viaže k nevyčerpanej zálohe za rok 2019. Slovensku zostalo na konci minulého roka 586 mil. eur, ktoré sme nevyčerpali a mali sme ich vrátiť. Na základe tejto sumy vzniklo podľa kľúča 2,5 mld. eur,“ vysvetlil Rudolf. „Paradoxne, tým, že Slovensko slabo čerpalo eurofondy, môže použiť viac na koronavírus ako napríklad Taliansko. Ale to je EÚ,“ uviedol odborník.

Členské štáty EÚ môžu použiť nevyčerpané eurofondy na zmiernenie dopadov krízy. „Vo štvrtok o tom hlasoval europarlament, pretože menil nariadenia, ktoré sa týkajú fondov, keďže tieto nevyčerpané peniaze budeme čerpať v špeciálnom režime na špeciálne aktivity,“ priblížil Rudolf. Európska komisia podľa neho zaradila tieto činnosti pod oblasť vedy a výskumu.

„Na Slovensku sa to týka predovšetkým operačného programu Integrovaná infraštruktúra (zahŕňa pôvodne samostatný Operačný program Výskum a inovácie), ale aj Integrovaného regionálneho operačného programu, Operačného programu Ľudské zdroje, Operačného programu Kvalita životného prostredia a Operačného programu Efektívna verejná správa,“ uviedol odborník.

Pán Matovič, Sulík, Remišová zhodnoťte vlastné schopnosti a nezahrávajte sa s osudom národa

Európsky parlament vo štvrtok schválil novú investičnú iniciatívu v reakcii na koronavírus, nariadenie umožňuje urýchlene presmerovať 37 mld. eur z fondov EÚ k občanom, regiónom a krajinám, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou. Tieto prostriedky by mali byť použité na podporu systémov zdravotnej starostlivosti, malých a stredných podnikov, pracovných trhov a ďalších zraniteľných odvetví hospodárstva členských štátov.

Ďalším opatrením proti dopadom koronavírusu je rozšírenie pôsobnosti Fondu solidarity EÚ na krízové situácie v oblasti verejného zdravia. Členským štátom postihnutým pandémiou to umožní požiadať o finančnú pomoc z celkového balíka, ktorý na tento rok predstavuje sumu 800 mil. eur. Zoznam oprávnených operácií bude rozšírený tak, aby zahŕňal podporu v prípade závažného ohrozenia verejného zdravia, vrátane lekárskej pomoci, a opatrenia zamerané na prevenciu, monitorovanie alebo kontrolu šírenia chorôb.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies