Slovensko nie je cieľovou destináciou migrantov. Strany si touto témou nesmú naháňať politické body

sita

Tému migrantov využíva vo svojej volebnej kampani do februárových parlamentných volieb predovšetkým vládna strana Smer – sociálna demokracia

Slovensko nie je tradičnou cieľovou destináciou migrantov. Politické strany si touto témou nesmú naháňať politické body. Pre agentúru SITA to uviedla politologička z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová. Tému migrantov využíva vo svojej volebnej kampani do februárových parlamentných volieb predovšetkým vládna strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Politologička zdôraznila, že Slovensko je zväčša tranzitným štátom pre ľudí túžiacich po lepšom živote. „Patríme medzi členské štáty Európskej únie s najnižšou mierou cudzincov. Treba si navyše pripomenúť 20. storočie, v ktorom sme práve my Slovenky a Slováci patrili k tým, ktorí zo svojho domovského štátu emigrovali. A ani v roku 1968 či v roku 1989 pred nami nestáli také obrovské obmedzenia, aké zavádzame dnes my,” priblížila Dulinová Bzdilová. Na Slovensku je podľa nej téma migrácie napriek týmto faktom „veľmi obľúbenou témou šírenia neopodstatneného strachu a naháňania si politických bodov, a to, bohužiaľ, neprávom”. „Nastavme kvalitné kritéria pomoci migrantom, ale netvárme sa, že pomoc iným sa nás netýka. Hlavne ak sme ju v minulosti tak ochotne prijímali,” vyzvala politologička.

Vládna strana Smer-SD sa vo volebnej kampani, okrem témy migrantov, zamerala aj na natáčanie videí, v ktorých zosmiešňuje opozíciu a ukazuje, čo by pre Slovensko znamenala prípadná vláda opozičných strán. Podľa politologičky vyhovujú takéto videá istému typu voličov, ktorí ich aj cielene vyhľadávajú. „Nemyslím si však, že je to majoritná časť populácie. Svedčia o tom aj veľmi polarizované reakcie reálnych či ´fejkových´ profilov na sociálnych sieťach. Po rôznych kauzách a aj v súčasnosti prebiehajúcich vyšetrovaniach, ľudí viac zaujíma, čo vieme so súčasnou situáciou urobiť a ako tento marazmus riešiť,” zdôvodnila Dulinová Bzdilová. Zároveň zdôraznila, že aj posledné prezidentské voľby vyhrala kandidátka umiernenou a nie útočnou kampaňou.

Predseda vlády SR a volebný líder Smeru-SD Peter Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii predstavil finálnu fázu kampane strany, ako aj nové video, v ktorom hovorí, že viesť krajinu je ako pilotovať lietadlo. Prirovnanie k vedeniu štátu ako pilotovaniu lietadla je podľa politologičky pekné, no veľmi obrazné. Pellegrini tiež vyhlásil, že Smer-SD nikdy nepôjde do vlády s niekým, kto chce rušiť sociálne opatrenia. Dulinová Bzdilová poznamenala, že silný sociálny štát musí mať na svoje sociálne balíčky aj zdroje. „Podnikateľské prostredie nie je v dostatočnej miere podporované a určite sa pre podporu malých a stredných podnikov na Slovensku dá urobiť oveľa viac. Nadnárodné korporácie sú príjemným bonusom, no silnú kostru domácej ekonomiky by mali tvoriť v prvom rade domáci podnikatelia, ktorí sa jedného dňa nezdvihnú a neodídu, a ktorí majú k Slovensku vzťah,” vysvetlila politologička. Za ďalšie kľúčové oblasti označila školstvo, zdravotníctvo a súdnictvo.

Volebný líder Smeru-SD v piatok zároveň nepriamo vylúčil zo spolupráce lídrov politických strán Mariana Kotlebu (ĽSNS), Andreja Kisku (Za ľudí), Michala Trubana (PS), Richarda Sulíka (SaS) a Igora Matoviča (OĽaNO). Na otázku agentúry SITA, či je reálne aby Smer-SD, ak vyhrá voľby, zostavil aj ďalšiu vládu, politologička odpovedala, že strana to bude mať veľmi komplikované. „Podľa doterajšieho vývoja preferencií jednotlivých politických strán to na jednofarebnú vládu Smeru nevyzerá. Ak sa jej podarí vyhrať, bude potrebovať na vytvorenie koalície spojencov. Ale koho? Mnoho strán deklaruje, že so Smerom do vlády nepôjde. A s mnohými stranami Smer nechce spolupracovať. Alebo sú to len deklaratórne vyjadrenia na oboch stranách a po voľbách bude realita úplne iná?” zamyslela sa Dulinová Bzdilová.

Parlamentné voľby 2020 sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Kandidovať v nich bude celkovo 25 politických subjektov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies