Slovensko pocíti najviac v Únii Trumpove clá na autá
Podľa Inštitútu pre finančnú politiku by mohli clá Slovákom spôsobiť výpadok na hrubom domácom produkte na úrovni 90 miliónov eur. Informuje portál HNonline.

Biely dom pod vedením Donalda Trumpa už viackrát hrozil clami na autá, a to až do výšky 25 percent. Všetci očakávali, že kvôli represiám Spojených štátov najviac utrpí Nemecko. Podľa Inštitútu finančnej politiky by to však nakoniec mala najviac odniesť naša automobilová krajina. „Pomer exportu automobilov do zámoria k HDP Slovenska je výrazne najvyšší zo všetkých krajín Únie, keď tvorí až 1,7 percenta. Zvýšenie ciel na dovoz automobilov by malo zo štátov Únie najväčší vplyv práve na Slovensko,“ tvrdí inštitút vo svojej analýze.

Dlhodobo najväčším exportným partnerom Slovenska sú členské krajiny Únie s podielom takmer 83 percent. Najväčšími exportérmi sú roky Volkswagen, Kia, PSA a Samsung. Spojené štáty sú naším desiatym najväčším obchodným partnerom, kam smeruje celkový export na úrovni troch percent.

Dôležitejšie však je, že až dve tretiny z celkového exportu sú práve autá, ktorých podľa spoločnosti Euler Hermes ročne vyvezieme za jednu miliardu eur. Priamo z nášho trhu vyváža do zámoria iba Volkswagen. „Ak by Washington zaviedol clá na európske automobily, statický dosah na slovenský hrubý domáci produkt by predstavoval 0,03 až 0,11 percentuálneho bodu,“ tvrdí vo svojej analýze IFP. To v peniazoch predstavuje výpadok na úrovni 25 až 89 miliónov eur.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies