Smer je podľa Kaliňáka v dobrej kondícii a preferenciami sa neriadia. V KDH pre zmenu hľadajú prezidentského kandidáta
Najsilnejšia strana Smer-SD je v dobrej kondícii a za 20 rokov existencie jej preferencie stúpali aj klesali. Preto sa strana preferenciami nemôže riadiť. Pred pondelkovým rokovaním predsedníctva Smeru-SD to novinárom povedal podpredseda strany a minister vnútra Robert Kaliňák s tým, že odpoveďou na prácu predstaviteľov strany sú vždy hlasy vo voľbách.

 

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) hľadá vlastného prezidentského kandidáta. Spomínajú sa mená Marián Čaučík a Miroslav Mikolášik. TASR to potvrdil hovorca hnutia Stano Župa. Čaučík je riaditeľ Dobrej noviny, ktorý tento rok dostal od prezidenta SR Andreja Kisku štátne vyznamenanie za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj SR. Mikolášik je europoslanec za KDH. Informuje v portál hlavne.sk.

Slovensko je úspešné, krajine sa darí, ale ľudia majú často pocit, že sú to všeobecné údaje, ktoré sa im nie vždy prejavia do života, tvrdí Kaliňák

„Predpokladám, že budú nejaké personálne témy, uvidíme, necháme sa prekvapiť. V strane diskutujeme a diskutovať budeme,“ odvetil na otázku, či na pondelkovom zasadnutí dôjde k výmenám niektorých krajských a okresných šéfov, čo je v kompetencii predsedníctva.

Na dotaz, kto alebo čo je aktuálne najväčší problém Smeru-SD, Kaliňák odvetil, že aktuálne nevníma nejaké problematické obdobie. „Slovensko je úspešné, krajine sa darí, ale ľudia majú často pocit, že sú to všeobecné údaje, ktoré sa im nie vždy prejavia do života. A tu je potrebné tento problém skúmať,“povedal.

Či v pondelok dôjde aj k výmene generálneho manažéra strany, zatiaľ jasné nie je. Menovať človeka na tento post je kompetenciou predsedu strany Roberta Fica. Túto funkciu už roky zastáva Ján Richter, ktorý je zároveň aj ministrom práce. Po vlaňajších krajských voľbách sa začalo hovoriť, že by sa tejto pozícii mal venovať človek na plný úväzok.

Premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý v posledných voľbách kandidoval a prehral v druhom kole s Kiskom, vyhlásil, že kandidovať už nebude. KDH hľadá svojho kandidáta.

Portál Aktuality.sk informoval, že by sa novým generálnym manažérom mal stať poslanec Smeru-SD Marián Kéry.
Podľa Kaliňáka je Kéry veľmi dobrý a úspešný politik. „Je s nami veľmi dlho a svojou prácou dokázal veľmi veľa. Ale ja by som nepredbiehal, kým o tom vôbec budeme diskutovať,“ dodal.

„Áno, diskutujeme o prezidentských voľbách a aj o kandidátoch. Informácie o tom, že diskutujeme o osobnostiach, ako sú páni Čaučík a Mikolášik, sú správne,“ uviedol pre TASR Župa. KDH predpokladá, že prezident Kiska už nebude kandidovať. „Preto sme pripravení do procesov voľby prezidenta vstúpiť čoskoro. Budeme mať záujem, aby kandidát, ktorého budeme podporovať my, a nielen my, uspel,“ doplnil Župa.

Prezidentské voľby budú v roku 2019. Do boja sa už prihlásil prvý uchádzač Radovan Znášik. Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ nepovedal, či sa pokúsi post obhájiť. Rozhodnutie oznámi najneskôr do septembra.

Premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý v posledných voľbách kandidoval a prehral v druhom kole s Kiskom, vyhlásil, že kandidovať už nebude. V Smere-SD sa ako možní kandidáti spomínali minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý vedie Valné zhromaždenie OSN, a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies