Smeráci predložia návrh, ktorý sprísni podmienky kandidatúry na úrad prezidenta
Strana Smer-SD v septembri predloží návrh, ktorý sprísni podmienky pre každého, kto chce kandidovať na úrad prezidenta SR. Ako povedal dnes na tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico, do zákona o podmienkach volebného práva a jeho paragrafu 103 chce Smer zaradiť jedno nové písmeno. Informuje portál GLOB.SK.

„Do týchto podmienok chceme doplniť podmienku, že kandidát predloží predsedovi NR SR vlastnoručne podpísané vyhlásenie, že sa počas volebnej kampane vzdáva daňového tajomstva,“ povedal Fico. Smer-SD chce, aby sa daňové tajomstvo nevzťahovalo na troch najvyšších ústavných činiteľov. V tejto chvíli však uvažujú len o zmene pri prezidentských voľbách.

Šéf Smeru priznal, že motívom je správanie sa súčasného prezidenta. „Andrej Kiska ignoruje výzvy politikov, politológov a mimovládnych organizácií, aby zverejnil všetky operácie svojej firmy, cez ktorú financoval svoju kampaň. Prezident niečo skrýva. Klamal,“ vyhlásil Fico s tým, že Kiska povedal, že si platil kampaň sám, ale platila ju firma.

„Jeho firma si chcela uplatniť nelegálne vrátenie dane 150 000 eur,“ pripomenul Fico. Daňový úrad následne podal trestné oznámenie. „Kiska sa zachránil len využitím účinnej ľútosti. Konanie Kisku je amorálne a diskvalifikujúce. Je nemožné, aby na čele štátu stál daňový podvodník,“ uviedol Fico.

Fico o návrhu Smeru hovoril s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom, ktorý kandiduje na prezidenta SR. „Nemá ako kandidát s naším návrhom problém,“ uviedol. Návrh podľa svojichs lov podporí aj poslanec za hnutie Sme rodina a kandidát na post prezidenta SR Milan Krajniak. „Navrhnem, aby sa to týkalo aj členov vlády, aj poslancov parlamentu,”dodal Krajniak.

Problematiku úpravy podmienok pre prezidentské voľby treba podľa predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka riešiť komplexne. „Zase vidíme billboardy na prezidentskú kampaň bez akejkoľvek evidencie,“ uviedol dnes Danko s tým, že národniari sa diskusii nebránia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies