Snemovňa lordov zrejme svojimi dodatkami vráti späť právnu odluku Británie od EÚ poslancom dolnej snemovne

Podľa britskej televízie Sky News naznačili členovia hornej komory, že majú k zákonu pripomienky a plánujú k nemu pripojiť svoje dodatky. Text sa tak v tom prípade vráti opäť na prerokovanie do dolnej komory. V nej terajšej jeho podobu v záverečnom treťom čítaní ho podporilo 324 vládnych konzervatívnych poslancov, zatiaľ čo 295 opozičných labouristov bolo proti.

Minister pre brexit David Davis vyjadril nad prijatím zákona v Dolnej snemovni uspokojenie.

“Sme potešení, že návrh zákona úspešne uzavrel túto etapu postupu parlamentom. Náš prístup bol od začiatku taký, aby sme konštruktívne spolupracovali s poslancami z celej snemovne, “citovala Davisa Sky News.

Podľa ministra ide o zásadnú normu, ktorej cieľom je maximalizovať istotu pre jednotlivcov a podniky po brexite. Unijné právo, ktoré má stratiť nadradenosť nad britskými zákonmi dnom vystúpenie Británie z európskeho bloku, týmto krokom z britského právneho poriadku automaticky nemizne.

Parlament si vyhradzuje možnosť ho ďalej skúmať podľa potrieb krajiny. Týka sa to asi 20 tisíc zákonov EÚ, ktoré by následne parlament revidoval a buď zachoval, upravil, alebo úplne zrušil.

Podľa britských odborníkov bude nutné zmeniť zhruba 1000 únijných noriem.

Británia sa chystá EÚ opustiť koncom marca 2019. Na odstránenie všetkých nedostatkov vyplývajúcich z prevodu práva Únie do britského bude mať Londýn čas dva roky po brexite.

Samotné schvaľovanie odluky doprevádzala pikantná zápletka v podobe prejavu Justine Greeningovej, bývalej členky kabinetu Theresy May a jednej z konzervatívnych postáv na strane “nevystúpenia” Veľkej Británie z EÚ.

Justine Greeningová vo svojom prejave povedal, že zastupuje mladý volebný obvod.

Vyhlásila, že poslanci majú “povinnosť pozerať sa dopredu” a zabezpečiť, aby akékoľvek riešenie nezasahovalo mladšiu generáciu.

“Vieme, že Brexit pre mladých ľudí v našej krajine nefunguje, v konečnom dôsledku to bude neudržateľné”, rozbúrila hladinu debaty v parlamente Greeningová.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?