Snemovňa lordov zrejme svojimi dodatkami vráti späť právnu odluku Británie od EÚ poslancom dolnej snemovne
PODPORIŤ

Podľa britskej televízie Sky News naznačili členovia hornej komory, že majú k zákonu pripomienky a plánujú k nemu pripojiť svoje dodatky. Text sa tak v tom prípade vráti opäť na prerokovanie do dolnej komory. V nej terajšej jeho podobu v záverečnom treťom čítaní ho podporilo 324 vládnych konzervatívnych poslancov, zatiaľ čo 295 opozičných labouristov bolo proti.

Minister pre brexit David Davis vyjadril nad prijatím zákona v Dolnej snemovni uspokojenie.

“Sme potešení, že návrh zákona úspešne uzavrel túto etapu postupu parlamentom. Náš prístup bol od začiatku taký, aby sme konštruktívne spolupracovali s poslancami z celej snemovne, “citovala Davisa Sky News.

Podľa ministra ide o zásadnú normu, ktorej cieľom je maximalizovať istotu pre jednotlivcov a podniky po brexite. Unijné právo, ktoré má stratiť nadradenosť nad britskými zákonmi dnom vystúpenie Británie z európskeho bloku, týmto krokom z britského právneho poriadku automaticky nemizne.

Parlament si vyhradzuje možnosť ho ďalej skúmať podľa potrieb krajiny. Týka sa to asi 20 tisíc zákonov EÚ, ktoré by následne parlament revidoval a buď zachoval, upravil, alebo úplne zrušil.

Podľa britských odborníkov bude nutné zmeniť zhruba 1000 únijných noriem.

Británia sa chystá EÚ opustiť koncom marca 2019. Na odstránenie všetkých nedostatkov vyplývajúcich z prevodu práva Únie do britského bude mať Londýn čas dva roky po brexite.

Samotné schvaľovanie odluky doprevádzala pikantná zápletka v podobe prejavu Justine Greeningovej, bývalej členky kabinetu Theresy May a jednej z konzervatívnych postáv na strane “nevystúpenia” Veľkej Británie z EÚ.

Justine Greeningová vo svojom prejave povedal, že zastupuje mladý volebný obvod.

Vyhlásila, že poslanci majú “povinnosť pozerať sa dopredu” a zabezpečiť, aby akékoľvek riešenie nezasahovalo mladšiu generáciu.

“Vieme, že Brexit pre mladých ľudí v našej krajine nefunguje, v konečnom dôsledku to bude neudržateľné”, rozbúrila hladinu debaty v parlamente Greeningová.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies