SNS sa vo veci kotlebovcov obráti na MV SR a GP SR

Zákon o politických stranách a politických hnutiach okrem iného upravuje názov strany a počet členov. Extrémistická strana Mariana Kotlebu po novom nespĺňa požiadavku, podľa ktorej by názov alebo skratka politickej strany nemala obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom, alebo členom štatutárneho orgánu, alebo členom prípravného výboru strany. Rezort vnútra totižto uvedenej strane zaregistroval zmenu názvu strany na Kotlebovci-ĽSNS.

„S prekvapením sme prijali správu, že rezort vnútra zaregistroval stranu pod názvom Kotlebovci-ĽSNS,“ uviedol poslanecký klub SNS. Takýmto krokom ministerstvo vnútra Kotlebovi umožnilo ovplyvňovanie voličov vo voľbách, ktorému chcela SNS zabrániť. U voličov totiž napríklad môže byť vyvolávaný dojem vlastníctva politickej strany jedinou osobou, či vplyvnejšieho postavenia takejto osoby nad ostatnými členmi strany.

Takýto názov podľa predkladateľov nespĺňa zákonné podmienky. „Ministerstvo pochybilo, pretože ide o tvar priezviska štatutára. Žiaden argument v tejto veci nemôže obstáť. Dôvodová správa zákona nám taktiež dáva za pravdu.“

Preskúmať by sa rovnako malo aj to, že snem spomenutej politickej strany sa konal podľa dostupných informácií až po zápise, čo spôsobuje neplatnosť rozhodnutia o zmene stanov. Navyše, k zmene názvu strany došlo až po začatí volebnej kampane, čo zákon takisto neumožňuje. Práve preto sa SNS plánuje obrátiť ako na samotnú ministerku vnútra, tak aj na Generálnu prokuratúru SR. „Veríme, že pani ministerka vec dôsledne preskúma a vyvodí náležité právne následky, Takisto, že si situáciu všimne aj komisia pre voľby,“ uviedla SNS vo svojom stanovisku.

Táto informácia je komerčným oznámením a je odvysielaná v znení dodanom klientom bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá.
www.prservis.sk; email: prservis@sita.sk

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies