Soros kapituloval pred Orbánom. Jeho nadácia odchádza z Maďarska

Nadácia amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa Open Society Foundation oznámila odchod z Maďarska. Podľa nej chce nadácia sídlo pobočky presunúť z Budapešti do Berlína, kde by mala byť nová filiálka otvorená v lete.

Napísala to agentúra APA s odvolaním sa na správu, ktorá vyjde v piatok v rakúskom denníku Die Presse. List svoju informáciu zverejnil s odvolaním na centrálu Open Society Foundation (OSF) v New Yorku.

Nadácia nechcela Die Presse oznámiť dôvod presunu, avšak podľa APA je za rozhodnutím zrejme tvrdá kampaň proti Sorosovi, ktorú pred maďarskými parlamentnými voľbami viedol konzervatívny premiér Viktor Orbán. Jeho strana potom vo voľbách 8. apríla presvedčivo zvíťazila.

Orbán líčil Sorosa prakticky ako hlavného nepriateľa maďarského štátu, ktorý riadi masový prílev migrantov do Európy. Útoky na filantropa ale pokračujú aj po voľbách. Maďarský provládny týždenník Figyelö pred týždňom zverejnil mená dvoch stoviek ľudí zo skupiny, ktorú Orbán označuje za „Sorosovu žoldácku armádu“.

Na zverejnenom zozname sú predovšetkým členovia skupín obhajujúcich ľudské práva, predstavitelia protikorupčných organizácií, obhajcovia utečencov, investigatívny novinári a tiež činitelia Stredoeurópskej univerzity (CEU) sídliacej v Budapešti, ktorú Soros založil.

Po voľbách sa zišlo vyše sto tisíc Maďarov v Budapešti, aby vyjadrili nesúhlas s výsledkami hlasovania. Usporiadatelia vyzvali k prepočítaniu hlasovacích lístkov a požadovali zmenu volebného zákona. Ten podľa nich poskytol neoprávnenú výhodu Orbánovej strane.

Maďarská vládnuca strana Fidesz proti účastníkom protivládnej demonštrácie ostro vystúpila. Šéf kancelárie premiéra Viktora Orbána Antal Rogan protest označil za „politický blší cirkus“ a obvinil Sorosa, že celú akciu zorganizoval a zaplatil.

Konzervatívna strana Fidesz v parlamentných voľbách obhájila ústavnú väčšinu hlasov. V koalícii s kresťanskými demokratmi má 133 kresiel zo 199, čo je tesne nad hranicou ústavnej dvojtretinovej väčšiny.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies