Sorosova nadácia otvorenej spoločnosti odchádza z Budapešti. Má už nové sídlo
Nadácia Open Society Foundation (OSF) amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa kvôli represívnemu tlaku vlády premiéra Viktora Orbána odchádza z Budapešti do Berlína. OSF to dnes oznámila na svojom webe s tým, že bude naďalej v Maďarsku podporovať občianske skupiny starajúce o kultúru, slobodu tlače, transparentnosť, vzdelanie či zdravotný systém.

V pondelok Orbánova vláda informovala v maďarskom parlamente výbor pre spravodlivosť, že chce sprísniť sporný návrh zákona, ktorý má okrem iného zaviesť tvrdšie pravidlá pre činnosť mimovládnych organizácií. Zákon sa prezýva Stop Sorosovi, informuje agentúra Reuters.

 

George Soros’ Open Society Foundations (OSF)  Budapešť, Maďarsko, April 20, 2018. REUTERS/Bernadett Szabo/File Photo

“Open Society Foundations presúva svoje medzinárodné aktivity koordinované z Budapešti a tiež zamestnancov do nemeckého hlavného mesta Berlín, lebo v Maďarsku čelí rastúcim represiám v rámci politického a právneho prostredia,” uviedla nadácia vo vyhlásení. “Rozhodnutie odísť z Budapešti prichádza v čase, keď sa maďarská vláda pripravuje uvaliť ďalšie obmedzenia na MVO skrze balíčka zákonov označovaný ako Stop Sorosovi,” dodala OSF.

“Používa postup, ktorý je v histórii Európskej únie bezprecedentný,” povedal Gaspard. Balík zákonov Stop Sorosovi potom označil za ďalší krok doterajšieho vládneho počínania. “Je pre nás v Maďarsku nemožné ďalej chrániť naše aktivity a náš personál od svojvoľných vládnych zásahov,” dodal.

Orbán pred aprílovými voľbami líčil Sorosa prakticky ako hlavného nepriateľa maďarského štátu, ktorý riadi masový prílev migrantov do Európy. Útoky na filantropa ale pokračujú aj po voľbách. Napríklad maďarský provládny týždenník Figyelö minulý mesiac zverejnil mená dvoch stoviek ľudí zo skupiny, ktorú Orbán označuje za “Sorosovu žoldácku armádu”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies