Španielsko má nového premiéra aj vládu
V španielskom úradnom vestníku dnes vyšli dva kráľovské dekréty. Jedným sa vyhlasuje za bezpredmetnú doterajšia vláda premiéra Mariana Rajoya, ktorej v piatok poslanci vyslovili nedôveru, a druhým menuje panovník Felipe VI. novým španielskym premiérom Pedra Sáncheza.

Ten mu dnes dopoludnia do rúk kráľa zložil prísahu. Dnes sa tiež ujme úradu nová katalánska vláda separatistického premiéra Quima Torryho, čím končí po siedmich mesiacoch priama správa Madridu nad Katalánskom, zavedená kvôli snahe predchádzajúcej vlády o nezávislosť regiónu, informuje El País.

Slávnostnej prísahy socialistu Sáncheza sa v kráľovskom paláci v Madride zúčastní okrem iného predsedníčka dolnej komory parlamentu Ana Pastorová a predseda Senátu Pío García Escudero. Na rozdiel od minulých rokov nebude zrejme prítomný bývalý premiér, teda Mariano Rajoy, ktorého vláda sa v piatok stala prvou v histórii krajiny, ktorej poslanci vyslovili nedôveru.

 

Ceremoniálu sa ale zúčastní minister spravodlivosti v demisii Rafael Catala, ktorý bude prítomný ako notár. Všetci doterajší ministri Rajoyovej vlády zostávajú ako ministri v demisii na čele príslušných rezortov, kým Sanchez nevymenuje svoju vládu. Zoznam jeho vlády musí tiež vyjsť v úradnom vestníku a ministri potom zložia prísahu tiež pred kráľom.

Sánchez si dnes mohol vybrať, či bude prisahať pred kráľom len na španielsku ústavu, alebo či tak urobí aj v prítomnosti náboženských symbolov (biblie a kríža). Túto možnosť voľby pripustil nový kráľ Felipe VI. Na rozdiel od svojho predchodcu si zvolil socialista Sánchez len ústavu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies