Španielsko žiada mimoriadne EÚ o 35 miliónov EUR na vyrovnanie sa s migráciou
Európska komisia zvažuje žiadosť Španielska o núdzové finančné prostriedky z dôvodu zvýšených príchodov migrantov na južnom pobreží krajiny, uviedla hovorkyňa Európskej komisie v pondelok. Informuje Politico.

“Španielsko požiadalo o ďalšiu pomoc v núdzových situáciách, žiadosť ktorú sme dostali a teraz posudzujeme v zrýchlenom konaní,” povedala hovorkyňa Komisie Natasha Bertaudová na tlačovej besede.

Španielske noviny El Mundo oznámili,  že Madrid teraz požiadal o 35 miliónov eur.

Španielsko sa teraz stalo hlavným bodom vstupu migrantov do EÚ zo Stredozemného mora,  keď sa zastavila priechodnosť  cesty medzi Líbyou a Talianskom.

Noviny El País v   pondelok oznámili , že videli dokumenty EÚ, ktoré varujú, že Maroko uvoľnilo hraničné kontroly, údajne preto, že Rabat chce od EÚ viac peňazí a logistickú podporu po nedávnom prijatí Marakéšskej deklarácie o migrácii.

Bertaudová, keď bol požiadaná médiami o stanovisko, uviedla, že EÚ má v úmysle zvýšiť finančnú pomoc Maroku na podporu hraničných kontrol.

“Európska spolupráca v oblasti migrácie s Marokom trvá už 10 rokov. V skutočnosti sú našimi najstaršími partnermi z hľadiska technickej a finančnej podpory v tejto oblasti, “povedala zástupkyňa EK.

Bertaudová neskôr uviedla, že celkové finančné prostriedky z EÚ pre Maroko sú teraz vo výške 100 miliónov EUR na riadenú migráciu.

Od 18. júla z Maroka do Španielska dorazilo už 18,600 migrantov podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu OSN. Je to dvojnásobný počet ako za rovnaké obdobie v roku 2017 – hoci tieto čísla sú ešte stále menšie ako úrovne dosiahnuté v Grécku v roku 2015.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies