Špinavý vzduch v ázijských mestách umožňuje, že nedochádza k rýchlejšiemu globálnemu otepľovaniu, tvrdia vedci z Nórska
PODPORIŤ

Ak sa podarí v mestách vzduch vyčistiť, môže dôjsť k otepleniu planéty až o 1,1 stupňa Celzia

Už v roku 2016 štúdia v časopise Nature Geoscience uviedla, že otepľovanie Arktídy o polovicu stupňa Celzia je spôsobené znížením znečistenia v Európe od roku 1980. Všeobecne sa dá povedať, že emisie skleníkových plynov majú vyššie vplyv na zmeny klímy, ako sa doteraz predpokladalo, pretože boli čiastočne “maskované” znečistenie ovzdušia, napísal časopis Scientific American.

Nová štúdia zverejnená v časopise Geophysical Research Letters sa snaží kvantifikovať, aké dôsledky by malo odstránenie emisií vo forme aerosólov, ktoré produkuje človek. Sú to drobné znečisťujúce častice, ktoré sa uvoľňujú najmä pri spaľovaní fosílnych palív. Ak by sa emisie týchto drobných častíc podarilo úplne eliminovať, došlo by k otepleniu povrchu planéty medzi 0,5 až 1,1 stupňom Celzia..

Znečistené ovzdušie má neočakávané dôsledky

Pomáha ochladiť atmosféru a maskuje niektoré dopady globálneho otepľovania. Celosvetová snaha vyčistiť ovzdušie, ktoré má škodlivé účinky pre ľudí, potom môže paradoxne viesť k rýchlejšiemu otepľovaniu celej Zeme.

To by v praxi viedlo k tomu, že by sa Zem oteplila nad stanovený limit 1,5 až 2,0 stupňa Celzia oproti predindustriálnej ére. Už teraz totiž oteplenie dosiahlo jeden stupeň Celzia. “Ak sa snažíme udržať otepľovanie pod hranicou 1,5 až 2 stupne, potom je tu ešte niečo, čo treba mať na pamäti,” uviedol k záverom štúdie jej vedúcej Bjørn Samset, klimatológ z nórskeho strediska CICERO pre medzinárodný výskum klímy.

Odstránenie aerosólov z atmosféry (ktoré sa vyskytujú najmä v priemyselných oblastiach Indie a Číny môže mať tiež vážne dôsledky na ďalšie regióny na severnej pologuli. Spôsobilo by to napríklad vyššie zrážky a extrémne počasie. “Vidíme, že vplyvy emisií aerosólov na teplotu v Ázii sa prenáša na sever do Arktídy, severnej Európy, Nórska a severnej časti Spojených štátov. Táto časť sveta je tiež celkom citlivá na zmeny v Ázii, “dodal Samset.

Aj keď vedci dlhšiu dobu vedia, že pevné a kvapalné častice v atmosfére, ktoré tvoria aerosól, odrážajú slnečné lúče, nebolo jasné, aké dôsledky bude mať ich odstránenie.

K akému veľkému otepleniu dôjde tým, keď bude v atmosfére menej aerosólov pochádzajúcich z ľudskej činnosti, je ošemetné povedať. “Aerosóly sú spojené s mnohými aktivitami, ktoré súvisia s emisiami CO2 (spaľovanie uhlia, odlesňovanie). Nemôžete ale predpokladať, že čisto nulové emisie CO2 musia znamenať nulové antropogénne emisie aerosólov, “tvrdí klimatológ a riaditeľ Goddardovho inštitútu pre štúdium vesmíru NASA Gavin Schmidt.

Glen Peters, ktorý je tiež členom inštitútu CICERO v Osle, sa ale nepodieľal na štúdii, uviedol, že splnenie cieľa neprekročiť oteplenie Zeme o 1,5 stupňa Celzia je reálne iba aktívnym zásahom človeka. Teda technológiami založenými na geoinžinierstve, ktoré môžu spomaľovať otepľovania. Jednou z variant je využitie aerosólov v atmosfére, ktoré budú odrážať slnečné žiarenie. Tie by mali byť ideálne vo forme, ktorá nepoškodzuje ľudské zdravie ako súčasný smog, ktorý zahaľuje (nielen) ázijské veľkomestá.

Samset každopádne oceňuje to, že závery jeho tímu pomôžu lepšie informovať ďalšiu generáciu o možných klimatických scenároch.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies