Spoločnosť Circle spustí krypto-dolár
Spoločnosť Circle pod záštitou investičnej banky Goldman Sachs a kryptomenového giganta Bitmain oznámila plánované spustenie kryptomeny Circle USD Coin (USDC), ktorej trhová cena bude viazaná na hodnotu amerického dolára.

Myšlienka USD Coin je prostá. Ponúknuť prostriedok výmeny, ktorý si vezme to najlepšie z oboch svetov – transparentnosť a voľnosť kryptomenového sveta a cenovú stabilitu, ktorej sa môžu tešiť tradičné meny. Kolísanie kurzov na kryptomenových pároch stoja v ceste výmenným transakciám a uvaľuje dodatočné náklady na získavanie informácií ohľadom ceny a cenového vývoja kryptomeny. Stabilný digitálny token preto môže významne zvýšiť operatívnu efektívnosť týchto transakcií, informuje Daily Hodl.

 

 

 

Stabilita však nie je zadarmo. Kvôli tejto pridanej hodnote museli vývojári USDC obetovať inú superschopnosť, ktorej sa kryptomeny tešia – decentralizáciu. Circle tvrdí, že každý emitovaný token USDC bude podložený americkým dolárom. Aj tento koncept má však svoje limity, ktoré boli už mnohokrát demonštrované na podobnom digitálnom tokene – Tether (USDT).

Tether zastáva funkciu, o ktorú sa teraz uchádza USDC, už od roku 2014. Tether sa v objeme denných transakcií radí pravidelne medzi TOP 3 obchodované kryptomeny, čím preukazuje veľký potenciál a dopyt po tomto aktíve. Udržateľnosť stabilného výmenného kurzu voči doláru je v krátkom období limitovaná likviditou dolárových rezerv a operatívne efektívnosťou zaštiťujúcej inštitúcie. Tento nedostatok bol už niekoľkokrát demonštrovaný v histórii Tetheru, kedy sa jeho cena významne odchýlila od dolárovej parity. Tento efekt bol ešte umocnený radom obvinení z podvodu ohľadom neúplného krytia plynúc z údajnej nedostatočnej výšky rezerv.

Circle by mal v tomto smere byť o podstatný krok ďalej. Súčasťou jeho aktivít by údajne mali byť pravidelné audity tretích strán a držba dolárových rezerv na transparentných účtoch v etablovaných bankových domoch.

Celkový prínos pre kryptomenovú komunitu je rozporuplný. Kým výhoda stabilného a dôveryhodného aktíva v kryptomenových transakciách prináša operatívne efektívnosť a možnosť medzinárodnej zmeny medzi jednotlivými kryptomenami prostredníctvom stabilného aktíva, tento koncept nepodporí pôvodnú myšlienku, s ktorou boli kryptomeny stvorené, a to myšlienku decentralizovanej meny, ktorá je zbavená tradičných mien, ktoré sú pod kontrolou centrálnych bánk. Nesporným prínosom je však profesionalita spolupráce kryptomenového startupu s etablovanými finančnými inštitúciami a regulátormi, ktorá bola doposiaľ nevídaná, čím potvrdzuje, že tieto dva svety nie sú bezpodmienečne vzájomne sa vylučujúce.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies