Správa štrnástich francúzskych a nemeckých ekonómov o reforme Eurozóny šokuje mnohých

Správa štrnástich francúzskych a nemeckých ekonómov o reforme Eurozóny šokuje mnohých, neobsahuje totiž ani Macronovho ministra európskych financií, ani spoločný rozpočet s originálnymi daňami a odvodmi a dokonca ani Nemeckom navrhovaný Európsky menový fond. To všetko je z nej vyradené, ako píše POLITICO.

Namiesto vysoko vzletných a výbušných slov, ktoré sa môžu stretnúť s politickými prekážkami, 14 ekonómov navrhuje šesť hlavných hospodárskych reforiem, o ktorých sa domnievajú, že by sa mali realizovať súčasne a bez čakania – aj keď skutočné diskusie, hlasovanie a implementácia balíka sa by mohlo  rozložiť počas niekoľkých rokov.

Po prvé, je potrebné postarať sa o zostávajúce nedostatky bankového systému.

To znamená obmedziť výšku štátnych dlhov vlastných krajín, ktoré si banky môžu ponechať na svojich súvahách, zmenšovať zásoby zlých úverov a dokončiť systém ochrany vkladov, čo by pomohlo zabrániť prípadným bankám v čase krízy.

Po druhé, pravidlá pre  deficit EÚ je potrebné zreformovať a urobiť ich jednoduchšie a dôveryhodnejšie.

„Nedokážem vysvetliť súčasný systém svojim vlastným študentom,“ povedal Philippe Martin , profesor ekonómie v Sciences Po a jeden z autorov správy.

Súčasný systém pokút a sankcií pre krajiny, ktoré porušujú Pakt stability a rastu , dodal: „nie sú dôveryhodné, pretože sa nikdy nerealizujú.“

Namiesto zamerať sa na rozpočtové schodky autori navrhujú, aby vlády dodržiavali prísny cieľ v oblasti výdavkov – ktorý by nemal narastať rýchlejšie ako HDP a dokonca aj pri nižších tempoch pre nadsadené krajiny. To by malo byť kontrolované nezávislými orgánmi a pokuta by vznikla formou tzv. Juniorského dlhu (tj s vyššími úrokovými sadzbami), ktorá by bola automaticky reštrukturalizovaná, ak by krajina neskôr potrebovala pomoc od EMS.

Tretia reforma, ktorá by mohla byť najkontroverznejšou, by znamenala zavedenie zjavného právneho mechanizmu pre nesolventné krajiny na reštrukturalizáciu svojho dlhu – aby sa zabránilo opakovaniu premárneného času a improvizácie, ktoré od roku 2010 znamenali po sebe idúce epizódy gréckej dlhovej drámy.

Ďalšie tri reformy navrhnuté francúzsko-nemeckými ekonómami sú vytvorenie fondu, ktorý by pomohol členským krajinám riešiť najvážnejšie krízy; vymedzenie triedy „bezpečných aktív“, ktoré umožnia bankám nahradiť štátne dlhy vo svojich súvahách; a reforma inštitúcií eurozóny s cieľom lepšie vymedziť zodpovednosť za monitorovanie hospodárskych politík a sankcionovanie rozvrátených vlád.

Správa budú pravdepodobne čítať so záujmom o francúzske a nemecké vládne kruhy, a to iba vďaka profesnému kreditu jej signatárov. Na francúzskej strane sú Jean Pisani-Ferry , ktorý bol hlavným architektom prezidentskej platformy Emmanuela Macrona a Martin, ďalší bývalý poradca súčasného francúzskeho prezidenta.

Nemecká strana zahŕňa aj Clementa Fuesta, vedúceho inštitútu IFO pre ekonomický výskum a Beatrice Weder di Mauro , profesorka na univerzite v Mainzi a bývalá členka vládnej rady ekonomických expertov.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies