Sťahovanie Rómov do Spojeného kráľovstva pred 21 rokmi zhoršilo vnímanie Slovenska v zahraničí

Sťahovanie slovenských Rómov do Spojeného kráľovstva pred 21 rokmi zhoršilo vnímanie Slovenska v zahraničí. Pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Spojené kráľovstvo zaviedlo pred 21 rokmi v reakcii pre občanov Slovenska vízovú povinnosť. Podľa Kukana malo vtedy Slovensko v zahraničí veľmi zlú povesť, čo pripísal autokratickej vláde Vladimíra Mečiara. Kritické hlasy na slovenskú menšinovú politiku zneli aj od Európskej komisie. Tá sa jej venovala v kritickej správe.

„Sociálny systém povzbudzoval našich Rómov, aby tam cestovali. Ja by som nepovedal, že oni by zneužívali sociálny systém. Oni ho jednoducho využívali. Keď tam prišli, mali nárok určité benefity,“ vysvetlil Kukan, ktorý sa len pár týždňov neskôr stal ministrom zahraničných vecí. „Keď sme s nimi rokovali, upozorňovali sme ich, že to ich právny systém takúto migráciu podporuje. A podporujeme aj ich spoluprácu,“ objasnil Kukan. Spomínal taktiež na rokovania SR o vstupe do EÚ, kde podľa neho kládla Európska komisia Slovensku nereálne podmienky. Rómsku integráciu malo Slovensko podľa Kukana vyriešiť do ôsmich mesiacov. „To môže povedať len niekto, kto tomu absolútne nerozumie,“ dodal bývalý šéf diplomacie.

Ministerstvo zahraničných vecí v tejto súvislosti pre agentúru SITA uviedlo, že plne rešpektuje vtedajšie právo Spojeného kráľovstva upraviť svoj vízový režim tak, aby vyhovoval ich imigračnej politike. Spojené kráľovstvo v tom čase reagovalo na dramatický nárast počtu ľudí, ktorí žiadali o azyl. Ministerstvo však nevedie žiadne štatistiky o počte ľudí, ktorých sa táto situácia dotkla.

Vízová povinnosť vstúpila do platnosti 8. októbra 1998. Zrušená bola 18. decembra 2003. Slovensko sa v máji 2004 stalo členskou krajinou EÚ, čo umožnilo množstvu Slovákov v Spojenom kráľovstve pracovať, podnikať a žiť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies