Stane sa Španielsko ďalšou bránou pre africkú migráciu?
Informácie, že sa nová španielska vláda rozhodla prijať viac ako 630 migrantov z lode Aquarius, ktorú odmietlo Taliansko a Malta, okamžite po internete doputovali k migrantom aj zločincom živiacim sa ich transportom. Obrázok Španielska nakloneného nelegálnej migrácii (či už je pravdivý, alebo nie) sa premietol do uvažovania ľudí, ktorí sa túžia dostať zo subsaharskej Afriky do Európy.

Kým doteraz sa v blízkosti Ceute a Melille zhromaždilo odhadom asi 1000 ľudí odhodlaných dostať sa do Španielska cez tieto autonómne územia, experti odhadujú, že v najbližšej dobe pribudne mnoho tisíc ďalších, píše Daily Mail.

Ľudia putujúci na sever z krajín ležiacich južne od najväčšej svetovej púšte doteraz väčšinou mierili cez Niger do Líbye. Teraz sa ale časť organizovaných skupín prevádzačov začína na križovatke ciest v nigerskom meste Agadez preorientovávať na dlhšiu a náročnejšie cestu vedúcu cez Alžírsko a Maroko k hraniciam španielskych teritórií v Afrike.

Namiesto 2000 kilometrov ich z Nigeru čaká o 1000 viac, namiesto ľahko priechodných líbyjských hraníc sú tam vysoké bezpečnostné bariéry medzi Marokom a španielskymi mestami.

Otázkou teraz je, či je Španielsko pripravené stať sa novou vstupnou bránou migrantov do Európy a či s tým ostatné krajiny budú uzrozumené. Pokiaľ po tom ale Madrid netúži, bude musieť výrazne posilniť prítomnosť bezpečnostných zložiek v Ceute a Melille.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies