Stanovisko Slovenska k útoku spojencov v Sýrii: Ochrana civilov pred chemickými zbraňami
PODPORIŤ

Slovensko vníma zásah spojencov na sýrsku vládu ako snahu zamedziť používaniu chemických zbraní proti civilistom. Uviedlo to slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Slovenská republika (SR) vníma cielený zásah spojencov na vojenskú infraštruktúru pod kontrolou sýrskej vlády ako snahu zamedziť ďalšiemu používaniu chemických zbraní proti civilistom v Sýrii. V reakcii na vojenský útok USA, Francúzska a Veľkej Británie v Sýrii to uviedlo slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Podľa rezortu diplomacie je nespochybniteľné, že v Sýrii došlo v uplynulých rokoch k opakovanému použitiu chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu, napriek tomu, že sýrska vláda už v roku 2013 na seba prevzala záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní zlikvidovať svoje zásoby týchto zbraní, ako aj kapacity pre ich výrobu.

„Akékoľvek použitie chemických zbraní čo najostrejšie odsudzujeme a považujeme ho za neprípustné,“ tlmočil stanovisko SR hovorca rezortu diplomacie Peter Susko. „Opakovane pripomíname nevyhnutnosť intenzívneho diplomatického úsilia, ktorého cieľom musí byť nájsť riešenie sýrskeho konfliktu a ukončiť utrpenie nevinných ľudí,“ dodal.

Spojené štáty a ich spojenci – Británia a Francúzsko podnikli „presné“ útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Podľa agentúry AP to oznámil americký prezident Donald Trump. Údery označil za „priamy dôsledok“ neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašara Asada v používaní chemických zbraní.

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová vyhlásila, že sobotná spoločná vojenská operácia s USA a Britániou proti Sýrii mala za cieľ tri lokality a Rusko bolo vopred informované. Uviedla, že útoky boli zamerané na „hlavné výskumné centrum“ sýrskeho programu chemických zbraní a na „dve dôležité výrobné lokality“.

Britské ministerstvo obrany vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra AP uviedlo, že pri náletoch sa podľa „prvých náznakov“ podarilo úspešne zasiahnuť jedno z tamojších vojenských zariadení.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies