Staré Mesto Bratislava je v prípade potreby pripravené protesty rozpustiť

Bratislavské Staré Mesto je v prípade potreby pripravené dnešné protesty v hlavnom meste rozpustiť. Informoval o tom hovorca Starého Mesta Matej Števove. „Zástupcovia mestskej časti priebeh protestov monitorujú v súčinnosti so štátnou políciou a v prípade, že nastanú skutočnosti, ktoré by viedli k zákazu zhromaždenia, ako je napríklad páchanie trestných činov, podnecovanie k násiliu alebo potláčaniu základných ľudských práv, je mestská časť pripravená zhromaždenie rozpustiť,“ uviedol hovorca a dodal, že ide o krajné riešenie. Vyzývajú organizátorov aj účastníkov zhromaždenia, aby sa zdržali akéhokoľvek protiprávneho konania a aby neblokovali dopravu.

Po minulotýždňových neohlásených protestoch, pri ktorých bola na niekoľko hodín ochromená doprava v Starom Meste a následne aj v iných častiach Bratislavy, sa vedenie mestskej časti vrátane starostky Zuzany Aufrichtovej zúčastnilo na niekoľkých koordinačných stretnutiach venovaných bezpečnosti mesta počas protestov. „Na základe dohody zo stredajšieho koordinačného stretnutia so zástupcami krajského riaditeľstva Policajného zboru urobilo v rámci bezpečnosti Staré Mesto niekoľko opatrení vrátane uzatvorenia priľahlej Prezidentskej záhrady, a aj naďalej intenzívne komunikujeme s políciou,“ skonštatoval Števove.

„Sloboda prejavu a právo na verejné deklarovanie názoru nesmú byť uplatňované na úkor bezpečného života ani za cenu porušovania zákonov. Pri Prezidentskom paláci sa dnes koná zhromaždenie, ktorého účastníci sa pokúšajú bezpečný život priamo atakovať – priamymi útokmi, konfliktami, výtržníctvom a pokusmi o blokovanie dopravy, ale tiež zhromažďovaním veľkého počtu ľudí v období pandémie bez rúšok či respirátorov,“ upozornila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a dodala, že Bratislava je mesto, kde sa dodržiavajú protipandemické pravidlá a vidieť to aj na staromestských kultúrnych podujatiach.

Aj napriek tomu, že oznamovatelia zhromaždenia deklarovali, že nie je ich zámerom narúšať dopravu v Bratislave, prišlo k pokusom dopravu zablokovať na rôznych miestach po celom území mesta. „Túto situáciu polícia operatívne rieši a momentálne má dopravnú situáciu pod kontrolou,“ uzavrel Števove.

Pre netestovaných právny postup do vrecka, ako manuál pri šikanóznych policajných kontrolách 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies