Stop Soros v Maďarsku prešiel, organizovanie migrácie bude trestným činom
Poslanci maďarského parlamentu v stredu schválili balík opatrení známy pod názvom Stop Soros podľa amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa. Má umožniť postihovanie mimovládnych organizácií pomáhajúcich migrantom bez práva na azyl. Parlament zároveň schválil novelizáciu ústavy, ktorá zakotvila povinnosť ochrany kresťanskej kultúry pre všetky štátne orgány. Informuje portál Magyar Hírlap.

Spomínané návrhy kabinetu premiéra Viktora Orbána podporili poslanci vládnej strany FIDESZ, ktorá v  199 člennom parlamente disponuje ústavnou väčšinou 133 hlasov, a opozičná strana Jobbik. Časť opozície sa hlasovania nezúčastnila.

Základom schváleného balíčka zákonov je ochrana maďarskej národnej suverenity a zákaz presídľovania cudzieho obyvateľstva do Maďarska. “Cieľom vlády je, aby sa z Maďarska nestala krajiny prisťahovalcov,” povedal predkladateľ zákona a minister vnútra Sándor Pintér.

Balíček opatrení je namierený proti organizátorom ilegálnej migrácie, jej organizovanie bude po novom trestným činom.

“Organizovanie migrácie je zločin ohrozujúci národnú bezpečnosť. Maďarsko preto cítii povinnosť vystúpiť proti tejto činnosti, zakázať ju a sankcionovať ju, “povedal pred časom premiér Orbán.

Ak niekto organizovaným spôsobom pomôže migrantom k legalizácii pobytu v Maďarsku, môže byť zadržaný na päť až 90 dní. Až rok väzenia hrozí tomu, kto organizovaným spôsobom napomáha ilegálnej migrácii napríklad poskytovaním informačných letákov, právnym poradenstvom alebo potravinovou pomocou do vzdialenosti ôsmich kilometrov od neschengenskej hranice.

Z Maďarska môže byť vyhostená osoba, ktorá pomáha ilegálnej migrácie vybudovaním organizácie na pomoc migrantom.

“Migranti sa nedostávajú k hraniciam Maďarska len tak. Niekto ich tam dovedie, dostávajú tiež právnu a finančnú pomoc. Tu sa už nejedná o ľudské práva, ale otázku národnej bezpečnosti, “dodal Orbán.

V ústave bude zakotvené, že v Maďarsku nemôže dostať azyl ten, kto do krajiny prišiel z územia štátu, v ktorom nebol vystavený prenasledovaniu.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies