Súd uznal Mazureka vinným. Prokurátorovi sa zdal trest príliš nízky
Súd uznal Milana Mazureka vinným z hanobenia rasy, národa a presvedčenia.Informuje portál HNonline.sk.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) odsúdil poslanca Milana Mazureka za hanobenie rasy, národa a presvedčenia. Poslanec dostal pokutu 5-tisíc eur, ak ju nezaplatí, bude musieť stráviť šesť mesiacov vo väzení.

Mazurek čelil vyšetrovaniu za výroky v relácii súkromnej rozhlasovej stanice rádia Frontinus, v ktorej poslanec na jeseň v roku 2016 hovoril okrem iného o neprispôsobivosti, násilí a vandalizme rómskeho etnika, urážal Rómov a zmieňoval sa o nebezpečenstve spojenom s islamskými migrantmi.

“150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém,“ hovoril poslanec v rádiu.

Proces na Špecializovanom trestnom súde začal 26. februára 2018. Mazureka už za tieto výroky potrestal súd pokutou päťtisíc eur, voči trestnému rozkazu však podal rozpor. Preto sa vec dostala na Špecializovaný súd.

Verdikt nie je právoplatný, poslanec sa voči nemu odvolal a prokurátor tiež, trest je podľa neho nízky.

Za odvysielanie Mazurekových vyjadrení licenčná rada uložila rozhlasovej stanici pokutu 15-tisíc eur.

Regionálne súkromné ​​rádio Frontinus podľa rady porušilo zákon, ktorý mu zakazuje šíriť obsah, ktoré podnecuje nenávisť na základe príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine alebo na základe viery a náboženstva.

Mazurek je známy svojimi kontroverznými vyjadreniami. Parlament Mazurekdovi a ďalšiemu poslancovi ĽSNS Mizíkovi minulý rok v apríli hlasovaním uložil pokutu vo výške tisíc eur za ich hanlivé výroky, ktoré v pléne predniesli na adresu islamu.

ĽSNS sa v minulosti opakovane vymedzila voči Rómom či migrantom. Strana pod vedením Mariana Kotlebu, ktorý v novembrových voľbách neobhájil post župana Banskobystrického kraja, získala vo vlaňajším parlamentných voľbách osem percent hlasov a prvýkrát sa dostala do parlamentu.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies