SÚDNA RADA: Všetci nominanti vlády a NR SR sa vzdali členstva. Dôvodom je nedôvera novej koalície

sita

Roman Huszár, Viliam Pohančeník, Ján Havlát, Branislav Jablonka aj Magdaléna Hromocová. To sú všetko členovia Súdnej rady SR, ktorí sa po výzve novej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) vzdali svojich funkcií. Dôvodom je nedôvera novej vládnej koalície. Odchody naznačila Kolíková už počas uplynulého víkendu. Ako prvý o tom informoval spravodajský portál Denníka N. Informáciu o odchodoch potvrdila aj súdna rada, v ktorej zostávajú pôsobiť iba nominanti prezidenta a tí, ktorých si zvolili samotní sudcovia. Pri vyššie menovaných ide o nominantov vlády SR a Národnej rady SR.

„K dnešnému dňu sa vzdalo funkcie v Súdnej rade SR päť jej členov. Ide o nominantov Národnej rady Slovenskej republiky – Romana Huszára a Viliama Pohančeníka, ako aj všetkých troch členov, ktorých do funkcie členov súdnej rady vymenovala vláda Slovenskej republiky – Jána Havláta, Branislava Jablonku a Magdalénu Hromcovú. Svoje rozhodnutie oznámili v priebehu dnešného dňa, teda 23. marca 2020, predsedníčke Súdnej rady SR Lenke Praženkovej,“ potvrdila súdna rada.

Na webovej stránke sú uvedené aj dôvody odchádzajúcich členov. Tým jediným je nedôvera novej koalície, ktorú spomínala Kolíková. Nová ministerka zároveň požiadala všetkých, ktorí sa vzdali funkcie, aby sa nezúčastňovali ďalších zasadnutí rady. V praxi tak má súdna rada v súčasnosti iba 12 členov z celkového počtu 18. Nie je zrejmé, kedy vláda a NR SR zvolia náhradníkov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies