Sulík: Gašpar musí odísť, je súčasťou problému

Policajný prezident Tibor Gašpar nemieni ani po posledných protestoch odstúpiť, považuje to za „politickú požiadavku.“ Informuje HNonline.sk.

Predseda SaS Richard Sulík by sa nezameriaval na zmenu pravidiel výberu policajného prezidenta, ale na to, aby na čele polície stál čestný človek. Povedal to v nedeľnej diskusii V politike v televízii TA3.

Pri zmene pravidiel voľby si podľa Sulíka treba povedať, či má byť za fungovanie polície zodpovedný naďalej minister vnútra. „Ak áno, musíme mu dať do rúk aj nástroje. Musíme mu dať možnosť vymeniť alebo nevymeniť policajného prezidenta,“ doplnil.

Ak má byť policajný prezident úplne nezávislý od ministra vnútra, ale naďalej bude šéfa rezortu vnímať spoločnosť ako zodpovedného za vnútornú bezpečnosť v krajine, nemôže to podľa Sulíka fungovať.

„Preto ja by som sa nešiel v prvom rade zamerať na menenie pravidiel a spôsobu voľby, ale na to, že tam konečne bude sedieť čestný a zdatný človek,“ vysvetlil.

Zopakoval, že súčasný policajný prezident Tibor Gašpar musí skončiť a prekvapuje ho otáľanie ministra vnútra Tomáša Druckera (nom. Smeru-SD).

„Je pekné, že pán Drucker chce meniť systém voľby policajného prezidenta, ale problém je, že momentálne na stoličke policajného prezidenta sedí ten nesprávny človek, ktorý nedohliadol na to, aby sa vyšetrovali masívne podvody. Je jedno, ako sa zmení systém, pán Gašpar musí odísť. On je súčasťou problému, nie riešenia,“ vyhlásil Sulík.

Zákony a spôsob voľby môžu byť podľa neho nastavené dobre, ale keď sú na rozhodujúcich pozíciách „gauneri“, nič to nepomôže. „Nedokážete len zmenou pravidiel dosiahnuť, aby to fungovalo. Potrebujete dosadiť čestných ľudí na rozhodujúce pozície,“ povedal ďalej.

Gašpar odstúpiť nemieni

Policajný prezident Tibor Gašpar ani po posledných protestoch, kde ľudia žiadali jeho odstúpenie vo funkcii skončiť nemieni. „Považujem to za politickú požiadavku,“povedal Gašpar v piatkovom rozhovore v rádiu Aktual.

„Chcem zobrať zodpovednosť za to, za čo môžem. Jednou z vážnych výhrad sú nevyriešené kauzy, hovoríme o trestnom konaní, ktoré môže policajný prezident ovplyvňovať najmenej,“obraňoval sa Gašpar a naznačil, že kritika by mala smerovať skôr do radov prokuratúry.

Vyšetrovanie neovplyvňuje

Gašpar sa rovnako bránil tým, že on zo svojej funkcie nemá vplyv na vyšetrovanie. “Ak bude takto fungovať krajina do budúcna, tak sa môže stať budúcemu policajnému prezidentovi, že ak sa znepáči časti politického spektra alebo prezidentovi krajiny, tak ho budeme odvolávať každé dva týždne.”

Koniec policajného prezidenta žiadali vo štvrtok desiatky tisíc ľudí na protestoch Za slušné Slovensko. Podľa nich je odstúpenie Tibora Gašpara prvým krokom k obnoveniu dôvery v políciu a k objektívnemu vyšetreniu politicky citlivých káuz.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies