Summit medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom je “nesmierne dôležitý” pre zaistenie globálnej stability, píše Bloomberg
Po rozhodnutí amerického prezidenta o ukončení dohody o jadrových zbraniach, je o tom presvedčený ruský diplomat Sergej Rjabkov. Píše vo svojom komentári na Bloombergu

“Samozrejme, samit by mohol pomôcť obmedziť negatívne dôsledky vypovedania jadrovej dohody s Iránom a dať diplomacii ďalšiu šancu, hoci sa Trumpov krok” nebude prehodnocovať, “povedal ruský námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov pre Bloomberg News.

Rjabkov zastupoval Rusko v šesťstranných rozhovoroch s Iránom.

Dve najväčšie jadrové mocnosti sveta zostávajú voči sebe “uzavreté” viac ako rok po tom, čo po víťazstve Trumpa sa očakávali lepšie vzťahy. Americký prezident navrhol stretnutie s Putinom, keď volal ruskému prezidentovi v marci, aby mu zablahoželal k opätovnému zvoleniu ruským prezidentom a pozval ho do Washingtonu. Napriek tomu sa nedosiahol žiadny pokrok ohľadom stanovenia termínu rozhovorov, pretože vzťahy sa zhoršujú v dôsledku zintenzívnenia amerických sankcií proti Rusku, obvineného z ovplyvnenia amerických prezidentských volieb v roku 2016.

 

Trump vytvoril ďalšiu kríze na Strednom východe!

Oznámenie amerického vodcu o odstúpení z jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 o obmedzení jadrových aktivít Iránu a opätovné zavedenie finančných sankcií voči Teheránu, vyvolalo obavy z väčšieho chaosu na Blízkom východe. Politickí Trumpovi oponenti hovoria, že americký prezident riskuje, že Spojené štáty ženie do vojny, a európski spojenci reagovali zdesene na Trumpove rozhodnutia.

Putin varoval pred hrozbou “agresívneho nacionalizmu” vo svojom prejave pri sviatku Dňa víťazstva: “Celé ľudstvo a štáty si musia uvedomiť, že svet je veľmi krehký”.

Rusko s Iránom dojednalo jadrovú dohodu spolu s Francúzskom, Nemeckom, Spojeným kráľovstvom, USA a Čínou. Zástupcovia Európska únia, Ruska i Číny potvrdili, že sú odhodlaní dodržať dohodu.

“Summit je nevyhnutný zo všetkých hľadísk, najmä preto, že prezidenti v telefónnom rozhovore zdôraznili potrebu vyriešiť nahromadené problémy v oblasti strategickej stability,” uviedol Rjabkin.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies