Svedok pre obžalovaných z vraždy Kuciaka vyrobil hlaveň na zbraň a tlmič

sita

Marián Sehnal bol za výrobu komponentov na zbraň odsúdený na trojročnú podmienku

Vyrobiť hlaveň na zbraň a tlmič mal od obžalovaného Tomáša Sz. za úlohu svedok Marián Sehnal. Ako dnes uviedol pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, Tomáš Sz. spolu s Miroslavom M. sa na neho obrátili na jeseň 2017 s tým, že by potrebovali vyrobiť hlaveň na zbraň tak, aby bolo možné na ňu nasadiť tlmič. Svedok podľa vlastných slov najskôr do celej veci ísť nechcel a tvrdil, že takúto hlaveň vyrobiť nevie. Tomáš Sz., ktorý bol jeho spolužiakom na základnej škole, mu však tvrdil, že upravenú zbraň potrebujú na vyrovnanie dlhu „nejakej nebezpečnej osobe z Komárna”. „Horko-ťažko som sa dal presvedčiť,” povedal s tým, že to považoval za kamarátsku pomoc Tomášovi Sz.

Keď sa svedkovi podarilo vyrobiť hlaveň, dvojica následne požadovala aj výrobu tlmiča. „Toto celé mi trvalo asi jeden a pol mesiaca,” povedal s tým, že niekedy v novembri 2017 boli obžalovaní upravenú zbraň skúšať pri Malom Dunaji v okolí Kollárova. „Bola to zbraň maďarskej výroby. Klasická deväťmilimetrová pištoľ,” povedal. Do upravenej zbrane museli podľa neho používať náboje so zníženým množstvom pušného prachu. Sám svedok sa pritom jednej zo skúšok upravenej zbrane zúčastnil. „Funkcia zbrane s mnou vyrobenou hlavňou sa zachovala,” uviedol. Doplnil, že následne sa o celú vec už nezaujímal. „Ja som mu (Tomášovi Sz., pozn. SITA) dôveroval, že vie čo robí,” odpovedal Sehnal na otázku sudkyne, či sa pýtal, na čo má by zbraň použitá. Tomáša Sz. podľa vlastných slov považoval ako bývalého policajta schopného vyhodnotiť si mieru rizika, do ktorého je schopný ísť. Myslel si, že pištoľ bude asi využitá na zastrašovanie. Sehnal dodal, že bol za výrobu komponentov na zbraň odsúdený trestným rozkazom na trojročnú podmienku.

Pred súdom sa tiež dnes čítala výpoveď svedka Michala Vargu. Ten mal pôvodne vypovedať osobne minulý týždeň, súd však omylom predvolal jeho menovca. Varga podľa svojej výpovede dal Tomášovi Sz. v roku 2016 zbraň, ktorú údajne našiel. Dôvodom bolo, že Tomáš Sz. je bývalý policajt a vedel, čo má v prípade nájdenej zbrane robiť. Obžalovaný podľa výpovede Vargu tiež tvrdil, že vie zbraň predať a následne mu za ňu dal 400 euro. Podľa obžaloby bola zbraň využitá pri vražde podnikateľa Petra Molnára z Kolárova.

Pojednávanie pokračuje v utorok výsluchom ďalších svedkov. Marian K. v súvislosti s utorkovým pojednávaním požiadal o konanie v neprítomnosti. Rovnakú žiadosť súdu už minulý týždeň adresovali najskôr Miroslav M. a potom Alena Zs. Súd všetkým obžalovaným vyhovel.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v tomto prípade obžalobu na Tomáša Sz., Miroslava M., Alenu Zs. a Mariana K. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana K. je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava M. a Tomáša Sz.). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies