Švédsko prijalo nový zákon uznávajúci sex bez výslovného súhlasu za znásilnenie
Švédsko prijalo zákon o výslovnom súhlase k pohlavnému styku. Čo to znamená? Ak chce muž prežiť intímne chvíle so ženou, musí k tomu mať výslovný súhlas – inak pôjde o znásilnenie. Server The Local pripravil prehľad piatich vecí, ktoré je treba o novom zákone vedieť.

 

Švédski poslanci tento týždeň odhlasovali sprísnenie zákonov o sexuálnych zločinoch a zároveň zaviedli “výslovný súhlas k sexuálnemu styku”. Každému sexuálnemu kontaktu musí predchádzať explicitný súhlas oboch strán, informuje Independent. Ak jeden z partnerov súhlas nedá, pôjde o znásilnenie – a to aj keď nedošlo k použitiu nátlaku alebo násilia. Tu je päť kľúčových bodov, ktoré je potrebné poznať.

 

1.Kľúčový je výslovný súhlas


Nový zákon, ktorý vstúpi do platnosti 1. júla, znamená, že sex s niekým, kto sa aktivity nezúčastňuje dobrovoľne, je nezákonný. Ľudia musia súhlasiť slovom alebo jasne fyzicky preukázať, že sa chcú zapojiť do sexuálnej aktivity. Pasivita sa nepovažuje za znamenie dobrovoľnej účasti.

 

2.Násilie, hrozba alebo zraniteľnosť už nie sú rozhodujúce faktory znásilnenia


Podľa pôvodného švédskeho zákona bolo v prípade znásilnenia kľúčové dokázať, že páchateľ použil silu, hrozba alebo využil niekoho, kto sa nachádza v zraniteľnej situácii. To už teraz nie je nutné.

 

3. Nové trestné činy a tresty smerujúce k väčšej ochrane maloletých


Spolu so zákonom boli vytvorené dva nové trestné činy “zanedbanie vedúce k znásilneniu” a “zanedbanie vedúce k sexuálnemu zneužívaniu”, za ktoré hrozí maximálny trest odňatia slobody na štyri roky. Vďaka tomu bude podľa zákonodarcov možné pokryť viac problematických situácií ako dnes. Okrem toho sa minimálny trest za znásilnenie s priťažujúcimi okolnosťami a znásilnenia dieťaťa zvýši zo štyroch na päť rokov väzenia, zvýšená bude aj ochrana maloletých obetí sexuálnych trestných činov.

 

4.Aktivisti zmenu vítajú, podľa kritikov je zákon nejasný


Charitatívne organizácie novú legislatívu uvítali. Napríklad organizácia Amnesty International uviedla, že je to víťazstvo aktivistov za práva žien vo Švédsku. Švédska rada pre legislatívu kritizovala pôvodný návrh, poukazovala na to, že je príliš nejasný a že je ťažké určiť, čo zákon považuje za nezákonné.

Vláda preto návrh upravila a doplnila do zákona riadok o tom, že “pri posudzovaní, či je účasť dobrovoľná alebo nie, by sa mala venovať osobitná pozornosť tomu, či bola ochota vyjadrená slovom, konaním alebo iným spôsobom”.

 

5.Švédsko nie je v tejto oblasti priekopník


Hoci nový zákon vyvolal pozornosť za švédskymi hranicami, Švédsko nie je v tejto oblasti priekopníkom. Stalo sa už 10. krajinou v západnej Európe, ktorá označuje sex bez súhlasu ako znásilnenie. Anglicko a Wales, Škótsko, Severné Írsko, Írsko, Belgicko, Cyprus, Luxembursko, Island a Nemecko už majú podobné zákony.

“Väčšina európskych krajín stále definuje znásilnenie založené na fyzickej sile, hrozbe alebo nátlaku. Tieto zastarané definície spôsobili nesmiernu škodu, “uviedla organizácia Amnesty International, ktorá dúfa, že sa rovnakou cestou sa vydajú aj ďalšie krajiny.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies