Svetová obchodná organizácia (WTO) sa musí pripraviť na budúcnosť bez Spojených štátov

Svetová obchodná organizácia (WTO) sa musí pripraviť na budúcnosť bez Spojených štátov, ktoré zrejme prestanú byť členom organizácie. Uviedol to bývalý šéf WTO Pascal Lamy.

Spojené štáty uvrhli WTO do krízy, keď zablokovali vymenovanie nových sudcov, a podkopávajú tým systém riešenia sporov. Odmietli tiež jednať o tom, čo by ich presvedčilo zrušiť svoje veto v prípade vymenovania sudcov, a zatiaľ to nevyzerá, že by sa našlo riešenie pred odchodom ďalšieho sudcu v septembri, uviedla agentúra Reuters.

“Ak veľká mocnosť nechce hrať podľa pravidiel medzinárodne disciplinovaného obchodu, budú musieť ostatní reagovať,” vyhlásil na akcii usporiadanej OSN a Konferenciou OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) Lamy. Navrhol tiež členom WTO vytvorenie dvoch plánov.

Podľa plánu A by sa členovia WTO mali spýtať na problém a ponúknuť riešenie. Plán B by mal zabezpečiť, že systém môže fungovať aj bez USA, čo by potom mohlo pomôcť podporiť lepšie fungovanie plánu A.

Súvisiace články

Minister dopravy Érsek by mal odstúpiť. Ambície jeho ministerstva k prepájaniu Európy sú mizivé

Peter Králik

ČESKO: Celkový dlh Jančurovho RegioJetu presiahol jednu miliardu

redakčný výber

Poľnohospodárom chce EÚ v boji so suchom pomôcť už mesiac, naše ministerstvo o tom neinformuje

Peter Králik
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy