SÝRIA: Izrael zostrelil iránsky dron, ale prišiel o stíhačku

Izraelský vojenský vrtuľník dnes skoro ráno zostrelil iránske bezpilotné lietadlo vyslané zo Sýrie nad Izrael v oblasti Golanských výšin. Informuje o tom online vydanie Haaretz. Letectvo potom zaútočilo na iránske ciele v Sýrii a sýrska armáda kvôli tomu aktivovala protivzdušnú obranu.

Podľa sýrskej štátnej televízie bolo zasiahnuté niekoľko izraelských lietadiel, čo ale Izrael poprel. Poškodená podľa neho bola iba jedna stíhačka F-16 a pilotom sa podarilo zoskočiť.

Sýrska agentúra SANA neskôr oznámila, že protivzdušný systém musel zasahovať znova proti ďalšiemu izraelskému útoku. Podľa televízie boli počuť pri Damasku výbuchy. Aj v severnom Izraeli zazneli druhýkrát varovné sirény.

Podľa Haaretz hovorca izraelskej armády povedal k prvému incidentu, že ide o “závažné narušenie izraelskej zvrchovanosti, za ktorú nesie zodpovednosť Irán”. Piloti vyslaných izraelských lietadiel podľa armády narazili na protilietadlovú paľbu a v prípade jedného stroja sa musela posádka evakuovať. Lietadlo F-16 spadlo v severnom Izraeli. Piloti boli zranení a prevezení do nemocnice. Armáda uviedla, že “situáciu sleduje a je pripravená k ďalšiemu zásahu”.

Iránsky dron bol vyslaný z oblasti Palmyra v centrálnej časti Sýrie a podľa izraelského armádneho hovorcu je teraz v rukách izraelskej armády. “Rozhodli sme sa zaútočiť na voz, z ktorého Iránci dron vyslali. Išlo o chirurgickú operáciu hlboko na sýrskom území, cieľ bol zničený,” uviedol armádny hovorca Ronen Manelis.

Súvisiace články

Islamský štát utŕžil ďalšiu porážku, Asadova armáda dobyla údolie rieky Jarmúk

Roman Suchý

Vladimír PUTIN: Rusko sa nevzdáva dolára, je to univerzálna rezervná mena

Michal Šumichrast

Polícia zadržala muža, ktorý zaútočil na policajta s nožom pri slovenskom veľvyslanectve v Moskve

Peter Králik
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy