SÝRIA: Izrael zostrelil iránsky dron, ale prišiel o stíhačku

Izraelský vojenský vrtuľník dnes skoro ráno zostrelil iránske bezpilotné lietadlo vyslané zo Sýrie nad Izrael v oblasti Golanských výšin. Informuje o tom online vydanie Haaretz. Letectvo potom zaútočilo na iránske ciele v Sýrii a sýrska armáda kvôli tomu aktivovala protivzdušnú obranu.

Podľa sýrskej štátnej televízie bolo zasiahnuté niekoľko izraelských lietadiel, čo ale Izrael poprel. Poškodená podľa neho bola iba jedna stíhačka F-16 a pilotom sa podarilo zoskočiť.

Sýrska agentúra SANA neskôr oznámila, že protivzdušný systém musel zasahovať znova proti ďalšiemu izraelskému útoku. Podľa televízie boli počuť pri Damasku výbuchy. Aj v severnom Izraeli zazneli druhýkrát varovné sirény.

Podľa Haaretz hovorca izraelskej armády povedal k prvému incidentu, že ide o „závažné narušenie izraelskej zvrchovanosti, za ktorú nesie zodpovednosť Irán“. Piloti vyslaných izraelských lietadiel podľa armády narazili na protilietadlovú paľbu a v prípade jedného stroja sa musela posádka evakuovať. Lietadlo F-16 spadlo v severnom Izraeli. Piloti boli zranení a prevezení do nemocnice. Armáda uviedla, že „situáciu sleduje a je pripravená k ďalšiemu zásahu“.

Iránsky dron bol vyslaný z oblasti Palmyra v centrálnej časti Sýrie a podľa izraelského armádneho hovorcu je teraz v rukách izraelskej armády. „Rozhodli sme sa zaútočiť na voz, z ktorého Iránci dron vyslali. Išlo o chirurgickú operáciu hlboko na sýrskom území, cieľ bol zničený,“ uviedol armádny hovorca Ronen Manelis.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies