SÝRIA: Líder Ligy arabských štátov vyzval Turecko, aby opustilo Sýriu

Líder Ligy arabských štátov vyzval Turecko, aby zastavilo ofenzívu v Sýrii a stiahlo z krajiny svoje vojská. Ahmad Abúl Gheit sa v sobotu na mimoriadnom summite ligy zároveň vyjadril, že turecká vojenská operácia na severe Sýrie spôsobila ďalšiu vlnu vysídľovania a ohrozuje pokroky dosiahnuté v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecko tvrdí, že chce zatlačiť sýrske kurdské Ľudové obranné jednotky (YPG), ktoré považuje za teroristov napojených na niekoľko desaťročí trvajúce kurdské povstanie na svojom území.

Kurdská polícia medzičasom informovala o výbuchu bomby v aute pred väzením, kde držia členov Islamského štátu. Obete nehlásia. K zodpovednosti sa zatiaľ nikto neprihlásil, no podobné útoky zvyknú mať na svedomí spiace bunky IS.

Turecko počas štvrtého dňa ofenzívy hlási, že ich jednotky dosiahli strategickú diaľnicu na severovýchode Sýrie a obsadili mesto Ras al-Ajn. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace vo Veľkej Británii potvrdilo, že turecké jednotky vstúpili do mesta, no ďalej sa tam podľa nich bojuje. Kurdské Sýrske demokratické sily zároveň zverejnili dve videá z mesta, v ktorých bojovníci hlásia, že je sobota a oni sú stále tam.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v piatok vyjadril, že s ofenzívou neprestanú, kým sa YPG, ktoré predstavujú základ Spojenými štátmi podporovaných jednotiek bojujúcich proti Islamskému štátu, nestiahnu za líniu 32 kilometrov od tureckých hraníc.

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu hlási 18 civilných obetí v Turecku, zatiaľ čo podľa SOHR prišlo od stredy o život 74 bojovníkov Sýrskych demokratických síl, 49 členov sýrskych opozičných síl podporovaných Tureckom a 21 civilistov na sýrskej strane. Turecké ministerstvo obrany tvrdí, že “neutralizovalo” 415 sýrskych kurdských bojovníkov, toto číslo však nie je možné nezávisle overiť. O život prišli aj štyria tureckí vojaci.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies