SÝRIA: Mimovládky bijú na poplach, v turecko-sýrskom pohraničí žije 450-tisíc civilistov

Na severovýchode Sýrie, kde spustilo Turecko leteckú aj pozemnú ofenzívu proti Kurdom, žije vo vzdialenosti do piatich kilometrov od tureckej hranice až 450-tisíc civilistov, a všetci sú ohrození bojmi. “Civilisti sú v ohrození, keďže násilie sa stupňuje a humanitárne práce boli prerušené,” uviedlo vo štvrtok v spoločnom vyhlásení štrnásť medzinárodných humanitárnych organizácií vrátane Lekárov bez hraníc, britskej mimovládky Oxfam či Nórskej rady pre utečencov. Humanitárne organizácie vyzvali obe strany, aby postupovali “s maximálnou opatrnosťou a v prvom rade dbali na ochranu civilistov”.

Turecko v stredu spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo pondelňajšie vyhlásenie amerického prezidenta Trumpa, ktorý po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom oznámil, že Spojené štáty stiahnu svojich vojakov z území, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť.

Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou.

Ankara v piatok informovala, že turecká armáda pri útokoch zabila 109 údajných “teroristov”, viaceré svetové médiá však s odvolaním sa na situáciu na mieste tento údaj spochybnili s tým, že obetí bolo výrazne menej a Turecko chce pravdepodobne len ukázať, ako vo svojich útokoch “napreduje”.

Niekoľko obetí odvetnej streľby zo strany kurdských bojovníkov hlásila aj turecká strana.

Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne – a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov – označuje za teroristov, bojuje proti nim a zatvára ich do väzenia.

Erdogan dal pred niekoľkými rokmi pozatvárať dokonca aj väčšinu popredných politikov tureckej Ľudovej demokratickej strany (HDP), združujúcej Turkov aj Kurdov. Ide pritom o tretiu najsilnejšiu politickú stranu v krajine a o terorizme nemôže byť v jej prípade ani reči, keďže jej hlavnými motívmi sú nenásilie a mierové spolužitie všetkých častí tureckej spoločnosti.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies