Systém financovania zdravotníctva by sa mohol zmeniť, pripúšťa Pellegrini
Fungovať by to mohlo podľa neho tak, že si štát pozrie, koľko v rámci zdravotného poistenia zaplatí ekonomicky aktívne obyvateľstvo, vyčlení peniaze na kapitálové výdavky a rozdiel, ktorý vznikne, zaplatí. Informuje portál HNonline.sk.

Systém financovania zdravotníctva by sa mohol zmeniť, o zmenách sa diskutuje, uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vedieme diskusie, či nezmeníme systém. Možno by sme skôr chceli stanovovať ako štát sumu, o ktorú chceme, aby narástol objem peňazí pre rezort zdravotníctva. A štát bez toho, aby neustále negocioval percento poistenca za štát, tú sumu doplatí,” povedal predseda vlády.

Fungovať by to mohlo podľa neho tak, že si štát pozrie, koľko v rámci zdravotného poistenia zaplatí ekonomicky aktívne obyvateľstvo, vyčlení peniaze na kapitálové výdavky a rozdiel, ktorý vznikne, zaplatí.

Keď si raz štát povie, že chce, aby budúci rok bolo o štyri percentá viac v zdravotníctve ako minulý rok, tak tú sumu doplatí. Nebude už prepočítavať, či to je napríklad 3,25 percenta za poistenca. Chceme od toho modelu postupne odísť a normálne doplatiť tú sumu, ako si to štát želá,” doplnil.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies