Taliani pripravia vlastný plán migračnej politiky EÚ. Dohodli sa s Francúzskom aj na reforme eurozóny
Francúzsky prezident Emmanuel Macrona a taliansky premiér Giuseppe Conte sa v piatok v Paríži zhodli na tom, že súčasný európsky azylový systém je nevyhovujúci a je potrebné ho reformovať. Rím pripravuje vlastný návrh, povedal Conte podľa agentúry Reuters. Zároveň oznámili spoločnú dohodu na reforme eurozóny, ktorú sa budú usilovať presadiť do konca mesiaca. Informuje Politico.

Taliansky plán spoločnej azylovej politiky EÚ

Za sporom Francúzska a Talianska, ktorý sa týkal sa lode Aquarius s migrantmi z Afriky a ktorej Taliansko odmietlo otvoriť svoje prístavy, je podľa Conteho potrebné urobiť bodku.

Conte, ktorý stojí na čele novej talianskej vlády, dodal, že Rím chce svoj návrh reformy európskeho azylového systému predstaviť počas rakúskeho predsedníctva Európskej únie, teda počas polroka od 1. júla.

Predseda talianskej vlády a Macron sa podľa agentúry AFP zhodli tiež na tom, že v krajinách, odkiaľ sa migranti do Európy vydávajú, by mala vzniknúť centrá, ktoré by spracovávali žiadosti o azyl.

Taliansky premiér Giuseppe Conte a francúzsky prezident Emmanuel Macron Ludovic Marin / AFP prostredníctvom Getty Images 

Dohoda na bankovej únii a investičnom rozpočte EÚ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a taliansky premiér Giuseppe Conte piatok tiež súhlasili s tým, že dokončenie európskej bankovej únie a súhlas so spoločným rozpočtom v eurozóne sú hlavnými prioritami pre blok.

Na tlačovej konferencii v piatok po stretnutí v Paríži Macron povedal, že existuje úplná zhoda s Talianskom a s ostatnými partnermi EÚ na krokoch v európskom bankovom sektore, ktoré musia byť dokončené, ako aj na mechanizmoch solidarity a ochrany, známe ako spoločná ochrana vkladov. Francúzsky prezident navrhol, aby sa na nadchádzajúcom samite Európskej rady rozhodlo o bankovej únii už tento mesiac.

Podľa Macrona eurozóna potrebuje “svoj vlastný rozpočet” na podporu investícií, o ktorom sa bude hovoriť s nemeckou kancelárkou Angela Merkelovou v najbližších dňoch.

Conte, ktorého nová vláda združuje dve populistické strany, reagoval na  slová francúzskeho náprotivku a tvrdil, že Taliansko bude pracovať spolu s Nemeckom na hľadaní spoločného stanoviska o ceste vpred, aby sa posilnili európske financie a jej jednotnú mena.

Na konci tlačovej konferencie Macron tweetoval : “Migrácia a eurozóna sú dve témy, na ktorých Európa nebola v posledných niekoľkých rokoch efektívna alebo zjednotená a obidva budú veľkými testami pre kontinent.”

Konania schôdzky ohrozil spor kvôli lodi Aquarius, ktoré Taliansko neumožnila zakotviť u svojich brehov. Macron potom obvinil taliansku vládu z cynizmu a nezodpovednosti a Taliansko žiadalo za jeho slová ospravedlnil.

Macron nakoniec Conteho ubezpečil, že “nechcel uraziť Taliansko ani taliansky ľud”. Conte k sporu podotkol, že si s Macronom záležitosť vyjasnili.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies